PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Magdalena Łazarkiewicz, Michalina Olszańska, Anna Zamecka, Marcin Bortkiewicz i Marcin Sauter zasiądą w jury konkursu krótkometrażowego na Tofifest. To oni wybiorą najlepsze spośród trzydziestu zakwalifikowanych do konkursu filmów. Aż trzynaście z nich to polskie premiery.

W tym roku na Tofifest padł rekord zgłoszeń do konkursu krótkich metraży. Otrzymaliśmy prawie 4000 filmów, z których najlepsze zakwalifikowały się do konkursu. Selekcja była z tego powodu wyjątkowo trudna. Nie było zakątka świata, z którego nie napłynęłyby zgłoszenia. Ostatecznie zobaczymy trzydzieści filmów, które odznaczyły się artystyczną świeżością. To wybory, które zaskakują i wyróżniają się na tle innych - zapewnia Szymon Zdziebło, selekcjoner sekcji.


 

Przekrój tematyczny filmów jest ogromny - w programie znalazły się surrealistyczne animacje, podejmujące refleksje nad miejscem człowieka we wszechświecie (szwajcarskie „Circuit” o mikro-ekosystemie ludzi czy polski „Inny” o oczekiwaniu na tajemniczego przybysza), krótkie fabuły, mające zdolność wywoływania uśmiechu i łez (polski „Relax” o dyrektorze domu wczasowego czekającym na przyjazd uchodźców, słowackie „Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams” o uczuciach w związkach czy litewskie „Where Things, Where People Disappear” o kleptomanie w klubie sportowym), poetyckie wizje (nowozelandzki „Sparrow” o chłopcu, który wierzy, że potrafi latać), jak i zaangażowane kino społeczne (podejmujący temat przemocy domowej „Judgement” z Filipin czy „Prisoner of Society” o transseksualnej kobiecie w Gruzji).


Konkurs filmów krótkometrażowych był dla Tofifest zawsze istotny, bo tylko przyglądając się stojącym za nimi młodym twórcom, można przewidywać kierunki rozwoju kina - to przecież reżyserzy krótkim metraży będą za parę lat nadawać mu ton. Dlatego festiwal rokrocznie powołuje profesjonalne jury, które dokonuje przydziału nagród. W tym roku składzie jurorskim znaleźli się chwalona w kraju i robiąca spektakularną karierę w Rosji aktorka Michalina Olszańska, doceniana reżyserka obsypanego nagrodami na całym świecie dokumentu „Komunia”, Anna Zamecka, uznany reżyser teatralny i filmowy, który zabłysnął debiutem „Noc Walpurgii” Marcin Bortkiewicz, reżyserka kultowego „Ostatniego dzwonka” Magdalena Łazarkiewicz, oraz fotograf i dokumentalista związany z Bydgoszczą Marcin Sauter.

 

Wyniki ich obrad poznamy już 27 października na gali zamknięcia festiwalu. 16. MFF TOFIFEST odbędzie się w dniach 20-28 października 2018w Toruniu. Pełna i bieżąca informacja o festiwalu znajduje się na stronie internetowej tofifest.pl

 

MR
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Lekcja w kinie, czyli jak zachęcić uczniów do edukacji medialnej
Inauguracja projektu „Ucho Na Dokument” w Toruniu i Opolu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll