PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka jednogłośnie wybrała film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.
Wyboru polskiego kandydata na Oscara dokonała Komisja Oscarowa w składzie: Jan A.P. Kaczmarek – przewodniczący, Radosław Śmigulski, Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Ernest Bryll, podczas posiedzenia komisji, które odbyło się 24 września. Komisja oscarowa została powołana przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego i zaakceptowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

 - «Zimna wojna» – spełniona artystycznie, uniwersalna opowieść o miłości niemożliwej, wpisanej w burzliwą historię Polski XX wieku. Film Pawła Pawlikowskiego urzeka mistrzostwem realizacji, znakomitym aktorstwem i unikalnym wykorzystaniem motywów polskiej muzyki ludowej. Dotychczasowe sukcesy filmu na arenie międzynarodowej z pewnością pomogą w dalszych działaniach promocyjnych - napisano w uzasadnieniu wyboru kandydata przez Komisję Oscarową.

Światowa premiera „Zimnej wojny” odbyła się podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Była to pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednego z najważniejszych festiwali filmowych świata. Paweł Pawlikowski, laureat Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za „Idę”, otrzymał w Cannes Nagrodę za Reżyserię.

"Zimna wojna" cieszy się dużym zainteresowaniem polskich widzów. W polskich kinach film obejrzało już ponad 800 tys. widzów, co plasuje „Zimną wojnę” na 5. miejscu polskiego boxoffice’a. Film budzi duże zainteresowanie także poza granicami naszego kraju. Prawa do „Zimnej wojny” zostały sprzedane na ok. 40 terytoriów m.in. do krajów Ameryki Północnej (USA i Kanada), Europy (m.in. Wielka Brytania, Francja, kraje Beneluksu, Niemcy, Włochy, Grecja, Austria, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Skandynawia, Turcja, Hiszpania, Węgry, Rumunia), Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa), Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia, Meksyk, Kolumbia) oraz Australii i Nowej Zelandii. Amerykański dystrybutor, firma Amazon, zapowiada wprowadzenie filmu w USA pod koniec grudnia.
We wrześniu film pokazywany był na amerykańskim Festiwalu Filmowym w Telluride (na tym samym festiwalu odbyła się w 2013 roku światowa premiera „Idy”). W recenzjach po pierwszych pokazach filmu w USA krytycy branżowych portali, m.in. The Hollywood Reporter, zachwycali się nowym filmem Pawła Pawlikowskiego i przepowiadali mu duży sukces w walce o nominację do Oscara.

Film zdobył także nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Filmu Roku na Festiwalu Filmowym Cinematik Piestany – nagroda przyznawana jest przez 15 krytyków z 15 krajów Europy. Wśród najważniejszych festiwali, gdzie film został do tej pory zaprezentowany, wyróżnić należy: MFF w Karlowych Warach, MFF w Toronto, MFF w San Sebastian.

W ostatni weekend film został uznany najlepszym polskim filmem pokazywanym w tegorocznym Konkursie Głównym podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę Złote Lwy otrzymali reżyser Paweł Pawlikowski oraz producentki filmu Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian. "Zimna wojna" znalazła się też na liście filmów, które mają szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Najlepszy film europejski”. Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych zostaną ogłoszone 10 listopada podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli.

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim – autorem scenariusza „Zimnej wojny”. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 roku i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i w Chorwacji. W filmie główne role zagrali Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Borys Szyc.

Obraz jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską. Polskim producentem filmu Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.AK
PISF
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2018
Zobacz również
fot. Opus Film
Info Day programu Kreatywna Europa 2018
3. edycja Festiwalu Filmowego NOWE KINO – NOWY SĄCZ
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll