PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ramach jubileuszowego 15. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, przedstawi przegląd filmów Marii Hirszbein – jednej z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową. Przegląd odbędzie się w dniach 25 - 30 sierpnia 2018 w kinie Iluzjon.
Maria Hirszbein urodziła się 5 marca 1889 roku w Zgierzu. Ukończyła Akademię Handlową w Berlinie. W roku 1924 rozpoczęła pracę w wytwórni Leo-Forbet, która zajmowała się produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych w języku Jidysz. Dwa lata później wykupiła udziały wytwórni i zmieniła jej nazwę na Leo-Film. Początkowo głównymi reżyserami produkowanych przez Leo-Film obrazów byli Henryk Szaro i Juliusz Gardan. W roku 1932 Maria odniosła wielki sukces, produkując  "Legion ulicy". Aleksandra Forda. Opowieść o  życiu warszawskich gazeciarzy uznana została za najlepszy film roku i do dziś uchodzi za jedno z arcydzieł kina przedwojennego. Niestety, do dnia dzisiejszego nie zachował się nawet we fragmencie. 

Tego samego roku, wspólnikiem Marii Hirszbein został architekt i scenograf Bolesław Land. Przez trzy lata to on miał decydujący wpływ na działalność wytwórni. Dopiero po jego śmierci w roku 1936 Hirszbein ponownie przejęła kontrolę nad Leo-Film. Po wyprodukowaniu komedii "Papa się żeni" Michała Waszyńskiego wróciła do współpracy z Henrykiem Szaro. Hirszbein należała również do założycieli i działaczy Polskiego Związku Producentów Filmowych, oraz była członkiem władz Polskiego Związku Przemysłowców Filmowych. Okoliczności jej śmierci nie są jasne do dnia dzisiejszego. Producentka zmarła w trakcie trwania II wojny światowej: niektórzy twierdzą, że zginęła we wrześniu 1939 roku podczas oblężenia Warszawy, lub została zamordowana w 1942 roku podczas likwidacji warszawskiego getta.

O Przeglądzie:
Przegląd obejmuje pięć spośród wyprodukowanych przez Marię Hirszbein filmów. W trakcie pokazów, odbędą się także prelekcje.

Maria Malicka i Jerzy Mar, kadr z filmu "Zew Morza", reż. Henryk Szaro, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Przegląd rozpocznie się pokazem filmu "Zew morza" w reżyserii Henryka Szaro. Jest to pierwszy film w historii polskiego kina, którego akcja dzieje się na morzu. Seans poprzedzi rozmowa poświęcona Marii Hirszbein i sytuacji kobiet w międzywojennym przemyśle filmowym, którą poprowadzi dr hab. Monika Talarczyk. Ponadto w spotkaniu udział wezmą dr hab. Małgorzata Radkiewicz oraz Michał Pieńkowski.
 

Następnym filmem w Przeglądzie będzie film Juliusza Gardana "Policmajster Tagiejew", który przyniósł wytwórni Leo-Film sukces kasowy, a reżyserowi zasłużone pochwały. Dramat oparty na powieści Gabrieli Zapolskiej porusza problem prześladowania Polaków w jednym z miasteczek pod zaborem rosyjskim. Pokazowi towarzyszyć będzie  muzyka na żywo w wykonaniu Michała Załęskiego z zespołu Jazzpospolita.

Kolejny film "10% dla mnie", jest komedią, której scenarzystą był Bolesław Land, współwłaściciel Leo-Film. Tak pisał o tym filmie Władysław Brun z miesięcznika Kino: - góruje bezsprzecznie nad swoimi poprzednikami „krajowego wyrobu” – odrobiną inteligencji, której nigdy za dużo, a zawsze za mało było w polskich filmach.

Drugą komedią, która zostanie ukazana podczas Przeglądu, to "Papa się żeni" Michała Waszyńskiego. Jest to zabawna komedia omyłek rozgrywająca się w świecie artystycznych elit. Według recenzji z „Kuriera Warszawskiego”: - Farsa tryska humorem. Oczywiście tym beztroskim i bezpretensjonalnym humorem.

Dwa ostatnie filmy, są dziełami Henryka Szaro. "Kłamstwo Krystyny" to typowy dla tego okresu melodramat o tematyce społeczno-obyczajowej, oparty na podstawie powieści Stefana Kiedrzyńskiego. Ona jest skromną urzędniczką, on zamożnym inżynierem – zakochują się w sobie, ale ich miłość napotyka na przeszkody.

Kadr z filmu "Papa się żeni", reż. Michał Waszczyński, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

"Ślubowanie", dźwiękowy remake w języku Jidysz filmu Zygmunta Turkowa z 1924 roku. W domu sławnego cadyka dwaj przyjaciele ślubują, że jeśli ich dzieci będą odmiennych płci, to połączą je węzłem małżeńskim. Kiedy jednak kilkanaście lat później Rachela i Jakub spotkają się i pokochają, na drodze ich szczęścia nieoczekiwanie staną ojcowie…

Festiwal Warszawa Singera:
Jubileuszowa, 15. odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera będzie odbywać się od 25 sierpnia do 2 września. Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców: 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń,  250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – wszystko inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną. Festiwal Warszawa Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie sierpnia i września okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej stają się epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaleje także inne części Warszawy: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. To wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem festiwalu.


Ostatnia aktualizacja:  15.08.2018
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
European Film Forum podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji
"Juliusz" otworzył 45. Iński Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll