Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W ramach jubileuszowego 15. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, przedstawi przegląd filmów Marii Hirszbein – jednej z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową. Przegląd odbędzie się w dniach 25 - 30 sierpnia 2018 w kinie Iluzjon.
Maria Hirszbein urodziła się 5 marca 1889 roku w Zgierzu. Ukończyła Akademię Handlową w Berlinie. W roku 1924 rozpoczęła pracę w wytwórni Leo-Forbet, która zajmowała się produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych w języku Jidysz. Dwa lata później wykupiła udziały wytwórni i zmieniła jej nazwę na Leo-Film. Początkowo głównymi reżyserami produkowanych przez Leo-Film obrazów byli Henryk Szaro i Juliusz Gardan. W roku 1932 Maria odniosła wielki sukces, produkując "Legion ulicy". Aleksandra Forda. Opowieść o życiu warszawskich gazeciarzy uznana została za najlepszy film roku i do dziś uchodzi za jedno z arcydzieł kina przedwojennego. Niestety, do dnia dzisiejszego nie zachował się nawet we fragmencie.
Tego samego roku, wspólnikiem Marii Hirszbein został architekt i scenograf Bolesław Land. Przez trzy lata to on miał decydujący wpływ na działalność wytwórni. Dopiero po jego śmierci w roku 1936 Hirszbein ponownie przejęła kontrolę nad Leo-Film. Po wyprodukowaniu komedii "Papa się żeni" Michała Waszyńskiego wróciła do współpracy z Henrykiem Szaro. Hirszbein należała również do założycieli i działaczy Polskiego Związku Producentów Filmowych, oraz była członkiem władz Polskiego Związku Przemysłowców Filmowych. Okoliczności jej śmierci nie są jasne do dnia dzisiejszego. Producentka zmarła w trakcie trwania II wojny światowej: niektórzy twierdzą, że zginęła we wrześniu 1939 roku podczas oblężenia Warszawy, lub została zamordowana w 1942 roku podczas likwidacji warszawskiego getta.
O Przeglądzie:
Przegląd obejmuje pięć spośród wyprodukowanych przez Marię Hirszbein filmów. W trakcie pokazów, odbędą się także prelekcje.
O Przeglądzie:
Przegląd obejmuje pięć spośród wyprodukowanych przez Marię Hirszbein filmów. W trakcie pokazów, odbędą się także prelekcje.
Maria Malicka i Jerzy Mar, kadr z filmu "Zew Morza", reż. Henryk Szaro, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Przegląd rozpocznie się pokazem filmu "Zew morza" w reżyserii Henryka Szaro. Jest to pierwszy film w historii polskiego kina, którego akcja dzieje się na morzu. Seans poprzedzi rozmowa poświęcona Marii Hirszbein i sytuacji kobiet w międzywojennym przemyśle filmowym, którą poprowadzi dr hab. Monika Talarczyk. Ponadto w spotkaniu udział wezmą dr hab. Małgorzata Radkiewicz oraz Michał Pieńkowski.
Następnym filmem w Przeglądzie będzie film Juliusza Gardana "Policmajster Tagiejew", który przyniósł wytwórni Leo-Film sukces kasowy, a reżyserowi zasłużone pochwały. Dramat oparty na powieści Gabrieli Zapolskiej porusza problem prześladowania Polaków w jednym z miasteczek pod zaborem rosyjskim. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Michała Załęskiego z zespołu Jazzpospolita.
Kolejny film "10% dla mnie", jest komedią, której scenarzystą był Bolesław Land, współwłaściciel Leo-Film. Tak pisał o tym filmie Władysław Brun z miesięcznika Kino: - góruje bezsprzecznie nad swoimi poprzednikami „krajowego wyrobu” – odrobiną inteligencji, której nigdy za dużo, a zawsze za mało było w polskich filmach.
Drugą komedią, która zostanie ukazana podczas Przeglądu, to "Papa się żeni" Michała Waszyńskiego. Jest to zabawna komedia omyłek rozgrywająca się w świecie artystycznych elit. Według recenzji z „Kuriera Warszawskiego”: - Farsa tryska humorem. Oczywiście tym beztroskim i bezpretensjonalnym humorem.
Dwa ostatnie filmy, są dziełami Henryka Szaro. "Kłamstwo Krystyny" to typowy dla tego okresu melodramat o tematyce społeczno-obyczajowej, oparty na podstawie powieści Stefana Kiedrzyńskiego. Ona jest skromną urzędniczką, on zamożnym inżynierem – zakochują się w sobie, ale ich miłość napotyka na przeszkody.
Kadr z filmu "Papa się żeni", reż. Michał Waszczyński, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
"Ślubowanie", dźwiękowy remake w języku Jidysz filmu Zygmunta Turkowa z 1924 roku. W domu sławnego cadyka dwaj przyjaciele ślubują, że jeśli ich dzieci będą odmiennych płci, to połączą je węzłem małżeńskim. Kiedy jednak kilkanaście lat później Rachela i Jakub spotkają się i pokochają, na drodze ich szczęścia nieoczekiwanie staną ojcowie…
Festiwal Warszawa Singera:
Jubileuszowa, 15. odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera będzie odbywać się od 25 sierpnia do 2 września. Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców: 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – wszystko inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną. Festiwal Warszawa Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie sierpnia i września okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej stają się epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaleje także inne części Warszawy: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. To wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem festiwalu.
Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018
fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
European Film Forum podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji
"Juliusz" otworzył 45. Iński Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024