PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.08.2018
W ramach XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, kino Iluzjon we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, zaprasza na przegląd filmowy Michała Waszyńskiego oraz na projekcję filmu dokumentalnego o reżyserze "Książę i Dybuk". Przegląd rozpocznie się 3 września.
XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga kultywuje tradycję dwudziestolecia międzywojennego w kulturze i nie tylko. Jak co roku, na festiwal składają się spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania autorskie, koncerty i recitale, spacery oraz wycieczki, a wszystko w klimacie retro.

Kadr z filmu "Dybuk", reż. Michał Waszyński, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Michał Waszyński pracował z takimi osobistościami kina jak Orson Welles, Sophia Loren czy Vittorio De Sica. Jednak najbardziej spektakularnym filmem, jaki udało mu się stworzyć, było jego własne życie. Był prawdziwym kameleonem, który wykorzystywał magiczne możliwości kina, nieustannie zmieniając swoją tożsamość. Ci, którzy mieli szansę go poznać, wspominają Waszyńskiego jako arystokratę, kłamcę, Żyda, wiecznego tułacza i homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną.

Program przeglądu:

"Rena", reż. Michał Waszyński, Polska 1938, 79 minut 1 i 15 września, g. 18:00

Film oparty na głośnej powieści Marka Romańskiego "Sprawa 777". Tytułową rolę zagrała Stanisława Angel-Englenówna, aktorka sepcjalizująca się w rolach dramatycznych pod koniec lat 30. Tytułowa bohaterka jest skromną pracownicą domu towarowego, która musi odpierać nachalne zaloty przełożonego.

"Dybuk", reż. Michał Waszyński, Polska 1937, 95 minut 3 września, g. 18:00

Pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany całkowicie w języku Jidysz. Reżyser przywołuje w nim świat chasydów z ich wiarą w nadprzyrodzone siły, które są integralną częścią życia codziennego. Dybuk powstał na podstawie dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem – międzynarodowego bestsellera lat 20. XX wieku.

"Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska 2017, 82 minuty 3 września, g. 20:00

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego. Film został wyróżniony nagrodą „Nos Chopina” na tegorocznym Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

"Czarna perła", reż. Michał Waszyński, Polska 1934, 78 minut 4 września, g. 18:00

Stefan, młody polski marynarz, zostaje pobity w lokalu na wyspie Tahiti. Opiekuje się nim jedna z miejscowych dziewcząt, piękna Moana. Młodzi zakochują się w sobie, a czas wyjazdu Stefana zbliża się nieubłaganie.

"Antek policmajster", reż. Michał Waszyński, Polska 1935, 95 minut 5 września, g. 18:00

Antek, handlarz królików, niesłusznie oskarżony o obrazę władz carskich, ucieka z sali sądowej. Wsiada do pociągu, gdzie spotyka śpiącego, upojonego alkoholem policmajstra. Postanawia przebrać się w jego mundur.

Kadr z filmu "Antek policmajster", reż. Michał Waszyński, fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

"Trzy serca", reż. Michał Waszyński, Polska 1939, 94 minuty 8 i 22 września, g. 18:00

Ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy lat 30. W majątku hrabiego Tynieckiego przychodzi na świat dwóch chłopców: jego syn Gogo oraz syn lokaja, Maciek. Na łożu śmierci żona lokaja wyjawia straszną tajemnicę: zaraz po narodzinach obu chłopców, chcąc zapewnić lepsze życie swemu synkowi, podmieniła noworodki.

"Będzie lepiej", reż. Michał Waszyński, Polska 1936, 105 minut 9 i 23 września, g. 16:00

Komedia sytuacyjna z doborową obsadą i wpadającą w ucho muzyką – stwarza okazję powrotu do przedwojennego polskiego Lwowa i jego niepowtarzalnej atmosfery. Szczepko i Tońko, lwowscy batiarzy, zatrudnieni w fabryce zabawek, zostają zwolnieni z pracy. W parku znajdują porzucone niemowlę, które postanawiają oddać na wychowanie ciotce mieszkającej na wsi
MP
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2018
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Poprzyj Dyrektywę. Uczyń Internet etycznym
Przygody "JULIUSZA"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll