PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Zew morza”, jeden z najbardziej widowiskowych polskich filmów niemych, zostanie zaprezentowane w nowej odsłonie z dubbingiem na żywo. Postaci z melodramatu Henryka Szaro przemówią głosem aktorek i aktorów TR Warszawa. Czytanie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, laureatka nagrody Debiut TR, a pokaz odbędzie się 16 marca o godz. 19:00 w warszawskim kinie Iluzjon.
Inicjatywa połączenia kina niemego z aktorami występującymi na scenie narodziła się w TR Warszawa, który w ten sposób w 2019 roku uczcił 80-lecie sceny przy Marszałkowskiej 8 w Warszawie, powstałej dla gwiazdy przedwojennego kina i teatru Marii Malickiej, odtwórczyni głównej roli w „Zewie morza”. Współcześni aktorzy wcielają się w postaci sprzed blisko wieku, dodając do oryginalnych dialogów z plansz swoje własne komentarze i ekspresję. Melodramatyczna fabuła o intrydze pełnej mezaliansów, twistów i pościgów zyskuje w ten sposób zupełnie nowe, przewrotne oblicze, nie bez humoru i zamyślenia.

W obsadzie dubbingu znaleźli się: Jan Dravnel, Lech Łotocki, Joanna Połeć, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska.

„Na jakim poziomie znajduje się mój film? Nie łudźmy się. W granicach naszych możliwości zrobienie filmu skończenie artystycznego jest niemożliwością. Wszakże w granicach tych właśnie możliwości szedłem konsekwentnie w kierunku raz obranego celu i w żadnym wypadku nie ustąpiłem przed piętrzącemi się trudnościami.” (Henryk Szaro, Jak kręcę film? „ABC u reżysera Szaro”, ABC 1927 nr 279)

"Zew morza" to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, absolwenta słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na otwartym morzu. W obsadzie „Zewu morza”, poza Marią Malicką, znalazły się znane i lubiane gwiazdy przedwojenne, takie jak Jerzy Marr, Nora Ney oraz Tadeusz Fijewski. Realizacji filmu podjęła się Maria Hirszbein – jedna z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową.

"Zew morza" zrekonstruowany został w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym i odnowiony cyfrowo w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  9.03.2020
Zobacz również
fot. FINA
„Sexify” – nowy polski serial Netflixa
TVN Discovery Polska szuka pomysłów na filmy i seriale fabularne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll