PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, odbyła się polska premiera filmu Raúla de la Fuente i Amaia Remíreza, "Jeszcze dzień życia". Ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, wejdzie do polskich kin 2 listopada. Przy okazji zaprezentowano najnowszy, wyjątkowy plakat do filmu.
"Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka.

Plakat promujący film "Jeden dzień z życia", reż Raúl de la Fuente i Amai Remirez, fot. materiały prasowe Next Film.

Film opowiada historię trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z tym, co jest opisane w książce, widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przerażeni widmem ataku na stolicę kraju, zabierają cały swój dobytek i uciekają przed nadchodzącą wojną. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?  

Autorami graficznego plakatu, nawiązującego do filmowej kreski i wizualnego stylu filmu, są Joanna Wolska, Monika Pałosz i Rafał Wojtunik, który pełnił rolę dyrektora artystycznego podczas realizacji „Jeszcze dnia życia”. 

 Pierwszy polskojęzyczny seans odbędzie się podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Jeszcze dzień życia" będzie walczył o Złotego Pazura w konkursie Inne Spojrzenie. 

Światową premierę "Jeszcze dzień życia" miał  na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie został entuzjastycznie przyjęty. Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacjami na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na festiwalu Biografilm. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian film będzie walczył o Nagrodę Publiczności.

Do kin w całej Polsce "Jeszcze dzień życia" trafi 2 listopada.

MP
Next Film
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2018
Zobacz również
fot. Next Film
18. MFF Watch Docs - ostatnie dni naboru
Syn autora książki "Dywizjon 303" o filmie "Dywizjon 303. Historia prawdziwa"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll