Jeden z najnowocześniejszych okrętów podwodnych, chluba polskiej floty – legendarny O.R.P. „Orzeł” odegrał znaczącą rolę w działaniach militarnych początku wojny. Brawurowa ucieczka z internowania, przedzieranie się przez Bałtyk bez odpowiedniej nawigacji, służba aliantom, w końcu bolesne straty zadane nazistom – zanim „Orzeł” wyruszył w swój ostatni patrol zdążył zapisać się na kartach historii i zaimponować sojusznikom okupowanej wówczas Polski. Odważna, młoda załoga nie cofała się przed niczym, by walczyć z wrogiem na wodnym froncie. 23 maja 1940 roku okręt wypłynął z portu w Rosyth i rozpoczął swój ostatni patrol bojowy, z którego miał powrócić 8 czerwca. Nikt nigdy nie zobaczył więcej polskiego okrętu. 10 czerwca uznano go za stracony, a załogę za poległą na morzu.
Kadr z filmu „Orzeł. Ostatni patrol”, fot. materiały prasowe
Jak zatonął „Orzeł”? Hipotezy i wyjaśnienia mnożą się przez lata. Możliwe, że okręt wpłynął na brytyjskie pole minowe, mógł zostać zestrzelony z powietrza, storpedowany przez niemiecki lub nawet aliancki okręt podwodny. Archiwalne kwerendy, analizy możliwych wariantów zatonięcia do tej pory nie pozwoliły na wyjaśnienie tej ponurej tajemnicy głębin. Co więcej, do tej pory nie odnaleziono wraku – wszystkie podejmowane próby kończą się niepowodzeniem. Legenda „Orła” wciąż czeka na napisanie ostatniego rozdziału. Kiedy morze pozwoli rozwikłać tę największą zagadkę w historii Polskiej Marynarki Wojennej? Coraz bardziej zaawansowane metody poszukiwań pozwalają wierzyć, że poznamy prawdę i marynarze będą mogli wyruszyć w swoją ostatnią podróż do portu, do którego nigdy nie dane było im dopłynąć.
Producentem filmu jest AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński. Koproducenci filmu: WFDiF, Gdyńskie Centrum Kultury, DI Factory, Impakt Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucja w Polsce: Kino Świat
Tajemnicę zaginięcia okrętu zgłębi film „Orzeł. Ostatni patrol”, który wejdzie na ekrany kin już w październiku.