PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Orzeł. Ostatni patrol” to produkcja o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut – zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. W rolach głównych zobaczymy załogę utalentowanych polskich aktorów, w tym m.in.: Tomasza Ziętka, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę, Adama Woronowicza, Filipa Pławiaka.

Jeden z najnowocześniejszych okrętów podwodnych, chluba polskiej floty – legendarny O.R.P. „Orzeł” odegrał znaczącą rolę w działaniach militarnych początku wojny. Brawurowa ucieczka z internowania, przedzieranie się przez Bałtyk bez odpowiedniej nawigacji, służba aliantom, w końcu bolesne straty zadane nazistom – zanim „Orzeł” wyruszył w swój ostatni patrol zdążył zapisać się na kartach historii i zaimponować sojusznikom okupowanej wówczas Polski. Odważna, młoda załoga nie cofała się przed niczym, by walczyć z wrogiem na wodnym froncie. 23 maja 1940 roku okręt wypłynął z portu w Rosyth i rozpoczął swój ostatni patrol bojowy, z którego miał powrócić 8 czerwca. Nikt nigdy nie zobaczył więcej polskiego okrętu. 10 czerwca uznano go za stracony, a załogę za poległą na morzu.


Kadr z filmu „Orzeł. Ostatni patrol”, fot. materiały prasowe


Jak zatonął „Orzeł”? Hipotezy i wyjaśnienia mnożą się przez lata. Możliwe, że okręt wpłynął na brytyjskie pole minowe, mógł zostać zestrzelony z powietrza, storpedowany przez niemiecki lub nawet aliancki okręt podwodny. Archiwalne kwerendy, analizy możliwych wariantów zatonięcia do tej pory nie pozwoliły na wyjaśnienie tej ponurej tajemnicy głębin. Co więcej, do tej pory nie odnaleziono wraku – wszystkie podejmowane próby kończą się niepowodzeniem. Legenda „Orła” wciąż czeka na napisanie ostatniego rozdziału. Kiedy morze pozwoli rozwikłać tę największą zagadkę w historii Polskiej Marynarki Wojennej? Coraz bardziej zaawansowane metody poszukiwań pozwalają wierzyć, że poznamy prawdę i marynarze będą mogli wyruszyć w swoją ostatnią podróż do portu, do którego nigdy nie dane było im dopłynąć.


Producentem filmu jest AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński. Koproducenci filmu: WFDiF, Gdyńskie Centrum Kultury, DI Factory, Impakt Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

 

Tajemnicę zaginięcia okrętu zgłębi film „Orzeł. Ostatni patrol”, który wejdzie na ekrany kin już w październiku.

MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  13.06.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
41. MŁODZI I FILM. Fotorelacja z gali zamknięcia Festiwalu
Jerzy Kucia – parada mistrza. Relacja z jubileuszu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll