PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W stołecznym kinie Kultura odbył się specjalny, solidarnościowy pokaz filmu dokumentalnego „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” w reżyserii Askolda Kurova.
Sierpień 2015 roku. Sala sądowa w Rostowie nad Donem. Urodzony w Symferopolu na Ukrainie Oleg Sencow, reżyser, producent i pro-ukraiński działacz, patrzy przez pręty klatki, a w jego oczach widać, że jest na granicy wytrzymałości. Dziś zostanie wydany wyrok w jego sprawie. Grozi mu 20 lat więzienia na Syberii. Jest oskarżony o prowadzenie antyrosyjskiego ruchu terrorystycznego i planowanie ataków na mosty, linie energetyczne oraz pomnik Lenina. Broni się odważnie i bez cienia wahania. Zaprzecza wszystkim oskarżeniom i sam oskarża swoich oskarżycieli. Film pokazuje, że sprawa Sencowa to polityczna egzekucja. Czy świadkowie prokuratury zeznawali pod przymusem? Jaki wpływ na oskarżonego i jego rodzinę miało zatrzymanie i proces? Film pokazuje również solidarność świata filmowego wobec sprawy Sencowa. W kampanię na rzecz jego uwolnienia zaangażowali się m.in Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa.


Fot. Jacek Czerwiński/SFP.

W maju 2018 roku Sencow podjął ostentacyjną głodówkę w więzieniu, gdzie odbywa karę 20-letniego pozbawienia wolności. Reżyser został osadzony w placówce o zaostrzonym rygorze na północy Rosji. – Oleg żyje, ale jest w bardzo kiepskim stanie, ponieważ kontynuuje głodówkę – mówił przed pokazem Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej. - Cała historia Olega Sencowa - przykład tego młodego idealisty powoduje, że jestem dumny z tego, że jestem filmowcem.

Na pokazie obecni byli m.in. Maja Komorowska, Marcel Łoziński, Nikodem Wołk-Łaniewski, Maciej Karpiński czy Wiktor Skrzynecki. Seans został zorganizowany przez Polską Akademię Filmową, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych.

Od 13 lipca w kinie Kultura przez tydzień film „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” będzie wyświetlany na biletowanych pokazach o godz. 13:30 i 17:00. Swoje wpływy z biletów polski koproducent filmu, firma Message Film, przekaże rodzinie Olega Sencowa.

Podajemy również numer konta Polskiej Akademii Filmowej, na które można wpłacać wsparcie finansowe dla Olega i jego dzieci: Bank Pekao S.A. 38 1240 1053 1111 0010 6223 7083. - Dziękujemy wszystkim, którzy wpłacili lub stale wpłacają na to konto - pieniądze przekazujemy na koszty prawników, na utrzymanie dzieci i na wszelką pomoc, jaką Oleg może w łagrze przyjąć – informuje Dariusz Jabłoński.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
18. MFF Nowe Horyzonty: Przedstawiamy program
Nabór projektów na IDFA Forum i Docs for Sale 2018
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll