PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Efekty trwającej miesiąc ogólnopolskiej „Majówki z Żubrem Pompikiem” – jedynej takiej akcji edukacyjnej w kraju – przerosły oczekiwania studia EGoFILM i MOMAKIN, organizatorów wydarzenia. Wolne miejsca na seansach i spotkaniach z przyrodnikami kończyły się tak szybko, że część z 25 kin biorących udział w projekcie, decydowała się na zrealizowanie dodatkowych pokazów.
Seriale animowane tworzone z myślą o telewizji, coraz częściej z powodzeniem trafiają na ekrany kin. Studio EGoFILM, producent serialu „Żubr Pompik”, postanowiło pójść o krok dalej i zorganizowało wyjątkowy pod względem zasięgu i tematyki ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków pod nazwą „Majówka z Żubrem Pompikiem”. W akcję zaangażowały się kina i domy kultury z aż 25 miast z całej Polski, zarówno z tych dużych, jak Warszawa (Kinoteka) czy Kraków (Kino Pod Baranami), jak i tych mniejszych, jak Pacanów, Brzeszcze czy Braniewo. Placówki uczestniczące w projekcie miały za zadanie zrekrutować przedszkola do udziału w akcji, zorganizować projekcję kilku odcinków serialu oraz spotkanie z przyrodnikiem, a następnie przekazać nauczycielom specjalnie na tę okazję przygotowane materiały edukacyjne. Na ich podstawie każde przedszkole mogło zrealizować ze swoimi dziećmi trzy lekcje o przyrodzie i życiu lasu.
  

– Żubr Pompik, bohater naszego serialu, ale też książek dla dzieci pisanych przez Tomka Samojlika, to naturalny kandydat na przewodnika dzieci po świecie leśnej flory i fauny. Dzięki przystępnej i interaktywnej formie opracowanych przez nas zajęć edukacyjnych, już 3-4 latki z łatwością przyswajały informacje na temat różnorodnej diety zwierząt, ich zwyczajów i potrzeb – wyjaśnia Ewelina Gordziejuk z EGoFILM.

Wstępnie projekt zakładał zrealizowanie jednego wydarzenia w każdym z kin biorących udział w akcji. Szybko okazało się, że to za mało, a kina postanowiły zorganizować dodatkowe projekcje – czasem także dla widzów indywidualnych. Dzięki temu w projekcie mogło uczestniczyć ponad 200 grup przedszkolnych i blisko 5 tysięcy dzieci. – Entuzjastyczne reakcje przedszkolaków w trakcie projekcji i spotkań z przyrodnikami to wspaniały dowód na to, że seriale animowane mogą być atrakcyjnym nośnikiem treści edukacyjnych. A także potwierdzenie tego, że nauka poprzez zabawę może być realizowana również w kinie – dodaje Ewelina Gordziejuk.
 

W akcji udział wzięły następujące kina: Kino Kosmos (Katowice), Kino Amok (Gliwice), Kinoteka (Warszawa), Gdyńskie Centrum Filmowe (Gdynia), Kino Meduza (Opole), Kinoteatr Kultura (Bełchatów), Kino Polonez (Skierniewice), Kino Pod Baranami (Kraków), Planet Cinema (Oświęcim), Kino Wisła (Brzeszcze), Kino Fenomen (Kielce), Kino Szkatułka (Pacanów), Kino Rialto (Poznań), Kino Pod Kopułą (Gostyń), Kino Świebodzińskiego Domu Kultury (Świebodzin), Kino Goplana (Połczyn), Kino Braniewskiego Centrum Kultury (Braniewo), ArtKino (Krosno), Kino Nowe Horyzonty (Wrocław), Kino Forum (Białystok), Kino Kutnowskiego Domu Kultury (Kutno), Kino Za Rogiem (Płock), Kino Bajka (Kluczbork), Hajnowski Dom Kultury (Hajnówka).

Organizatorami projektu „Majówka z Żubrem Pompikiem” byli MOMAKIN oraz EGoFILM. Patronami medialnymi przedsięwzięcia zostali: TVP ABC, Polskie Radio Dzieciom, Magazyn Świerszczyk, Qlturka.pl, eGaga.pl, Miasto Dzieci oraz Czas Dzieci.

Serial „Żubr Pompik” swoją premierę miał w ubiegłym roku i aktualnie liczy 13 odcinków. Obecnie ruszają prace nad drugim sezonem serii. Głosu serialowym bohaterom użyczyli znani aktorzy: Antoni Pawlicki (jako Pompik), Wiktor Zborowski (tata Pomruk), Agnieszka Kunikowska (mama Porada) oraz Joanna Pach-Żbikowska (Polinka). Animacja dostępna jest na płytach DVD, jest także emitowana w TVP ABC. Serial „Żubr Pompik” został wyprodukowany przez: EGoFILM Ewelina Gordziejuk, Paris+ Hendzel Co. Łukasz Hendzel, Fumi Studio, Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny. Jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Informacje o serialu i projekcie „Majówka z Żubrem Pompikiem” można znaleźć na stronie: www.zubrpompik.pl oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku (www.fb.com/zubr.pompik).


AK
Momakin
Ostatnia aktualizacja:  22.06.2018
Zobacz również
fot. Momakin
37. Młodzi i Film: Premiera filmu "53 wojny"
Parlament Europejski za zwiększeniem ochrony twórców w Internecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll