PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
15 września premierę będzie miała książka "Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny". Jest to biografia Jana Kobuszewskiego napisana przez jego siostrzenicę - Hannę Farynę-Paszkiewicz. Książka zawiera wiele zdjęć z archiwum i rodzinnych anegdot. Pojawiają się tam m.in. wspomnienia Anny Seniuk, a przy pisaniu pomagał m.in. Wiktor Zborowski.

Wszyscy znają jego podłużną twarz, smukłą, strzelistą postać i niezapomniane role, które bawią do dziś. Jaki był Jan Kobuszewski po drugiej stronie sceny? Najmłodszy z rodzeństwa, brat dwóm siostrom. Jako mały chłopiec przeżył powstanie warszawskie i do końca życia pamiętał jeszcze stolicę sprzed II wojny światowej. Prawdziwy warszawiak, varsavianista, na zawsze związany z tym miastem.


Autorka, siostrzenica Jana Kobuszewskiego, prześledziła rodzinne losy, przeszukała zachowane dokumenty i fotografie. Z zebranych materiałów powstał obraz człowieka niezwykłego – nie tylko wspaniale utalentowanego, ale i rodzinnego, wewnętrznie bogatego. „Kobuszewski od podszewki” – nie tylko rodzinnie, ale i zza sceny. W czasie lektury poznamy psikusy i kawały, które robili sobie aktorzy, jak tylko zeszli ze sceny. Co się działo za kulisami Kabaretu Dudek, Teatru Kwadrat czy Kabaretu Olgi Lipińskiej? Obrazu Jana Kobuszewskiego dopełniają wspomnienia przyjaciół i rodziny m.in. Anny Seniuk i Wiktora Zborowskiego.




"Pisać o Kobuszu nie jest łatwo. Zwłaszcza z pozycji siostrzeńca. No bo co? Że wujek? Że uroczy człowiek? Że fantastyczny aktor? Wszystko to znamy. Dlatego po poważnych naradach i analizach doszedłem do wniosku, że…" [reszta w książce – przyp. wyd.]
Wiktor Zborowski


"Kiedyś Janek mówi do mnie: „A wiesz, wtedy po udanej operacji poszedłem do kościoła się pomodlić i podziękować za życie. Kiedy już wszystko opowiedziałem Panu Bogu, na odchodnym zapytałem: «Panie Boże, czy ja jeszcze czasem będę mógł się napić?» «Tak, Jasiu», odpowiedział Bóg”. Cały Janek…"
Anna Seniuk


"Barwnie nakreślony portret wielkiego aktora, którego miałem szczęście znać i podziwiać nie tylko na teatralnej scenie, ale także za  kulisami. Uczyliśmy się od niego zawodu i życia. Był naszym mistrzem i przyjacielem".
Andrzej Nejman, dyrektor Teatru Kwadrat


"Mam wykonać rzecz niewykonalną. W kilku zdaniach napisać o Janie Kobuszewskim. To jakbym w kilku zdaniach miał napisać o historii polskiego teatru, kabaretu, filmu ostatniego półwiecza. Dla mnie Pan Jan Kobuszewski to JAN KOBUSZEWSKI WIELKI. Przymiotnika WIELKI używam z pełną świadomością emocji i siły, które zawiera. Tak, JAN KOBUSZEWSKI WIELKI".
Andrzej Grabowski

MR
Ostatnia aktualizacja:  25.08.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Zupa nic": wyprawa w czasy młodości bohaterów „Moich córek krów”
SKOK W DOK: 2. Forum Filmu Dokumentalnego dla Dzieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll