PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  11.04.2018
Uhonorowana dziesięcioma statuetkami Polskich Nagród Filmowych Orły 2018, w tym dla najlepszego filmu „Cicha Noc” od 11 kwietnia na Blu-ray™ i DVD. Z tej okazji odbędzie się spotkanie z reżyserem Piotrem Domalewskim oraz aktorami: Agnieszką Suchorą, Marią Dębską i Tomaszem Ziętkiem. "Cicha Noc" jest również dostępna w numerze 15/2018 tygodnika "Polityka".

Akcja "Cichej Nocy"rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia w wiejskim domu we wschodniej Polsce. Adam – młody emigrant zarobkowy niespodziewanie pojawia się na wigilijnej kolacji. Nikt z jego licznej rodziny nie spodziewa się jaki jest prawdziwy powód jego nagłego powrotu do Polski. W roli Adama zobaczymy Dawida Ogrodnika. W filmie zagrali także Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Paweł Nowisz, Agnieszka Suchora, Maria Dębska, Tomasz Schuchardt, Magdalena Żak, Elżbieta Kępińska, Adam Cywka,  Jowita Budnik, Mateusz Więcławek, Amelia Tyszkiewicz, Katarzyna Domalewska. Reżyserią obsady zajęła się Ewa Brodzka. Autorem zdjęć jest jest Piotr Sobociński jr. Za dźwięk odpowiedzialny jest Jerzy Murawski, za charakteryzację Janusz Kaleja, kostiumy Katarzyna Lewińska, a za scenografię Radek Zielonka. Film zmontował Lech Starzyński. Laureat Paszportu Polityki 2017 – Wacław Zimpel jest autorem muzyki. "Cicha Noc" jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Koproducentem jest Canal+ .Debiut reżyserski Piotra Domalewskiego okazał się jedną z największych sensacji ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył siedem nagród, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu, nagrodę za główną rolę męską dla Dawida Ogrodnika oraz nagrodę dziennikarzy. "Cicha Noc" została również najlepszym polskim filmem według Polskiej Akademii Filmowej. Film otrzymał ponadto dziewięć statuetek Orły 2018 za: najlepszą reżyserię, najlepszy dźwięk, najlepsze role drugoplanowe (żeńska dla Agnieszki Suchory i męska dla Arkadiusza Jakubika), najlepszą główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, odkrycie roku (Piotr Domalewski) oraz nagrodę publiczności.− Dramat, który rozgrywa się w scenariuszu „Cichej Nocy” nie jest inspirowany artykułem z gazety, ani życiem sławnej osoby. To historia opowiadająca o świecie, który dobrze znam, o świecie, w którym się wychowałem. A wychowałem się na podlaskiej wsi i zawsze chciałem sportretować żyjącą w moich stronach społeczność. Tam, skąd pochodzę, tradycja i rodzina to wartości, które spajają wielopokoleniowe społeczeństwo. Chcę opowiedzieć o tej społeczności w sposób obiektywny, nie oceniać jej członków i ich zachowań, nie wartościować ich decyzji i wyborów, wystrzegając się przyznawania i odbierania racji – pisał o swoim filmie w eksplikacji reżyserskiej Piotr Domalewski.


„Cicha noc” jest filmem wyrastającym z doświadczeń scenarzysty i reżysera. Spojrzeniem na współczesną Polskę z perspektywy człowieka urodzonego w latach 80. Jego ambicją, podczas pracy nad pełnometrażowym debiutem, było stworzenie kameralnego dramatu, osadzonego w rozpoznawalnych realiach i podejmującego palące kwestie, które dotyczą wielu polskich rodzin.


 

Zdjęcia do filmu powstały na terenie gminy Gietrzwałd w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie powstała m.in. część zdjęć do głośnej „Róży” Wojciecha Smarzowskiego.


Światowa premiera „Cichej Nocy” miała miejsce podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie film został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i festiwalowe jury. Film spotkał się również z dużym zainteresowaniem widzów, a w kinach obejrzało go ponad 360 tysięcy widzów.


 

Z okazji premiery filmu „Cicha Noc” na Blu-ray™ i DVD odbędzie się spotkanie z reżyserem Piotrem Domalewskim oraz aktorami: Agnieszką Suchorą, Marią Dębską i Tomaszem Ziętkiem. Spotkanie poprowadzi Karolina Korwin Piotrowska.


11 kwietnia, godz. 18:00, Empik Arkadia, Warszawa, al. Jana Pawła II 82

 

MR
Galapados, Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  11.04.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
15. edycja festiwalu Święto Niemego Kina w kinie Iluzjon
Gdyńska Szkoła Filmowa: Dodatkowy termin konsultacji na Wydział Reżyserii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll