PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
- Świat filmowy się zmienia, warto za nim podążać i chronić kino autorskie – powiedział Łukasz Gutt, współtwórca „Wszystkich naszych strachów”, odbierając „Złotą Taśmę” SFP. W skromnej uroczystości uczestniczyli twórcy i dystrybutorzy nagrodzonych oraz wyróżnionych filmów z lat 2020 i 2021.
- Chcieliśmy uroczyście wręczyć statuetki laureatom z dwóch lat. Ale nie potrafimy świętować, gdy wokół tyle tragedii. Dlatego chciałabym tylko pogratulować nagrodzonym artystom, którzy - mówiąc słowami zmarłego rok temu poety Adama Zagajewskiego - wciąż „próbują opiewać okaleczony świat”, podziękować im za piękne i ważne filmy – tymi słowami Barbara Hollender, przewodnicząca Zarządu Koła Piśmiennictwa SFP, wytłumaczyła brak oficjalnej gali nagrody „Złote Taśmy”, która w roku 2021 nie mogła odbyć się z powodu pandemii, a w roku 2022 z powodu wojny w Ukrainie.


Jacek Bromski i Barbara Hollender fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

- Jesteśmy w przełomowym roku, frekwencja w kinach spadła. Musimy się zastanowić nad tym, co dalej. W przyszły weekend organizujemy konferencję w Serocku z udziałem wszystkich stowarzyszeń działających na rynku filmowym, aby wspólnie zastanowić się, jak zmierzyć się z nową rzeczywistością – powiedział podczas ceremonii Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

Jacek Bromski, Barbara Hollender, Mariusz Wilczyński fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

W pierwszej kolejności nagrodę wręczono Mariuszowi Wilczyńskiemu – laureatowi Złotej Taśmy 2020 za „Zabij to i wyjedź z tego miasta": - Jestem niezwykle poruszony, bo to dla mnie jedna z najważniejszych polskich nagród – powiedział reżyser. Dodał, że jego film wciąż jest grany w polskich kinach. Zaprosił też wszystkich do odwiedzenia wystawy w Zachęcie poświęconej jego filmowi.


Piotr Domalewski fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

Wyróżnienie z ubiegłego roku odebrał także Piotr Domalewski za film „Jak najdalej stąd”.

Następnie nagrody wręczono twórcom filmów wprowadzonych na ekrany kin w 2021 roku.


Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

- Świat filmowy się zmienia, warto za nim podążać i chronić kino autorskie – powiedział Łukasz Gutt, współtwórca „Wszystkich naszych strachów”, nagrodzonych Złotymi Taśmami.


Jacek Bromski, Barbara Hollender, Łukasz Grzegorzek fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

- Gdy moja żona zbierała fundusze na nasz film, od wielu osób usłyszała pytanie „Kto będzie chciał oglądać film o czterdziestoparoletniej kobiecie?” – wspomniał Łukasz Grzegorzek, twórca wyróżnionego „Mojego wspaniałego życia”.

Wojtek Smarzowski fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym podziękował Wojtek Smarzowski, wyróżniony za „Wesele”.

Jacek Bromski, Dariusz Mączka, Paweł Mrugacz fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

Wyróżnienie przyznane filmowi „Nomadland” odebrali Dariusz Mączka - dyrektor dystrybucji kinowej Disney na Europę Środkowo Wschodnią i Paweł Mrugacz - dyrektor marketingu kinowego Disney na Europę Środkowo Wschodnią. – Disney jest postrzegany jako wielki Behemot serwujący komercję, ale tak jak wszyscy dystrybutorzy, my również mierzymy się z nowymi wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię. Gdy wprowadzaliśmy „Nomadland” na ekrany kin, multipleksy nie chciały się otworzyć na nasze tytuły – powiedział Dariusz Mączka.

- Nie ma powodu, żeby wstydzić się komercji. Filmy komercyjne podtrzymuję frekwencję w kinach i pozwalają na finansowanie filmów niekomercyjnych. Dla branży filmowej ten mariaż jest pożyteczny i pożądany – powiedział na koniec Jacek Bromski. Prezes SFP przy okazji zachęcił gorąco wszystkich zebranych twórców do uczestnictwa w najbliższych wydarzeniach: Zebraniu Wyborczym ZAPA (link), konferencji w Serocku, która w tym roku odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia oraz Walnym Zebraniu Członków SFP (21 maja 2022).

Wręczenie nagród Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich – „Złotych Taśm” odbyło się 29 marca 2022 roku w siedzibie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Aleksandra Ziółkowska i Andrzej Bukowiecki fot. Jerzy Dudek /East News / SFP

Złotą Taśmę za "Nędzników" (reż. Ladj Ly, 2000) odebrała Ola Ziółkowska z M2 Films, dystrybutora filmu. Nagrodę wręczał Andrzej Bukowiecki z Koła Piśmiennictwa SFP.

Krzysztof Dumieński i Andrzej Bukowiecki fot. Jerzy Dudek /East News / SFP

Wyróżnienia honorowe za „Babyteeth” (reż. Shannon Murphy, 2000) i za "Na rauszu" (reż. Thomas Vinterberg, 2021) odebrał Krzysztof Dumieński, prezes Best Film.

Agnieszka Holland, która otrzymała wyróżnienie honorowe za "Szarlatana" (Gutek Film) w 2020 roku, odebrała Złotą Taśmę przed uroczystością. Janowi Komasie, wyróżnionemu za "Hejtera", nagroda zostanie dostarczona w późniejszym terminie.Złote Taśmy 2021 / 2022 fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

***

„Złote Taśmy” to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych ówcześnie w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, w krótkim czasie zyskała duży prestiż, a to ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę za najlepszy obraz Polskich ekranów, w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

Wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Na liście zagranicznych tytułów, które zdobyły „Złote Taśmy” znajdziemy filmy takich mistrzów jak Bergman, Fellini, Antonioni, Visconti, Bunuel, Bresson, Tarkowski, Menzel, Forman, Weir, Haneke czy Farhadi. W gronie polskich reżyserów uhonorowanych „Złotymi Taśmami” znajdują się: Wajda, Munk, Has, Kutz, Różewicz, Skolimowski, Zanussi, Kieślowski, Smarzowski czy Szumowska.

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2022
Zobacz również
Scenariusz w roli głównej. Rusza Script Fiesta
"Infinite Storm" Szumowskiej i Englerta podbija kina w USA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll