PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbyła się premiera „Wieży. Jasny dzień”. Film prezentowany w prestiżowej sekcji Forum zbiera bardzo dobre recenzje. „Wieża. Jasny dzień" na ekrany polskich kin trafi 23 marca.

Magazyn „Hollywood Reporter” umieścił Jagodę Szelc w gronie osób, których karierę warto obserwować. Z kolei Gus Edgar w recenzji na portalu dogandwolf.com pisze o filmie: „Świetny debiut Szelc to wciągająca widza w melanż codzienności i surrealizmu opowieść zamieniająca się w pewnym momencie w horror. To olśniewające połączenie kina Buñuela i Vinterberga, ale jednak tworzącego zupełnie nową jakość”. Niemiecka gazeta „Zeit” komentuje debiut Szelc: „Reżyserka zrealizowała głęboki, surrealistyczny psycho-thriller, przypominający prace austriackiego twórcy kina artystycznego - Michaela Haneke”.


Ekipa filmu podczas Berlinale, fot. Berlinale FORUM

"Wieża. Jasny dzień"  Jagody Szelc, thriller psychologiczny, to objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film został uhonorowany aż trzema nagrodami na festiwalu – Nagrodą za Debiut Reżyserski, Nagroda za Najlepszy Scenariusz i Nagrodą Onetu "Odkrycie Festiwalu". Reżyserka właśnie otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Film za 2017 rok.

Anna Krotoska, Marcin Malatyński podczas Q&A na Berlinale, for. Berlinale FORUM

Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli - Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starał się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić.  Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje.  Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

„Wieża. Jasny dzień" zrealizowany został pod opieką artystyczną Mariusza Grzegorzka. Producentem filmu jest działające przy Szkole Filmowej Studio Filmowe Indeks.


Sekcja Forum berlińskiego festiwalu prezentuje filmy eksperymentalne i awangardowe wykraczające poza tradycyjne ramy gatunkowe. Forum szuka nowych tendencji w estetyce i kierunków w kinematografii, promuje kino autorskie, arthouse’owe, cechujące się indywidualnym postrzeganiem świata. Film Jagody Szelc jest jedynym polskim filmem w sekcji.


Polska premiera filmu "Wieża. Jasny dzień"  zaplanowana jest na 23 marca.

 

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 25 lutego 2018.


 
Marcin Radomski z Berlina
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  20.02.2018
Zobacz również
fot. Berlinale Forum
Rób filmy! Zacznij naukę w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Zwiastun i plakat „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll