PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.02.2018
Smutna wiadomość dotarła do nas w niedzielny poranek. "Z głębokim bólem zawiadamiamy, że dziś nad ranem (4.02.2018 r.) w wieku 83 lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny aktor pan Wojciech Pokora. Składamy kondolencje i łączymy się w bólu ze wszystkimi widzami i wielbicielami talentu pana Wojciecha" - poinformował warszawski Och Teatr.
Wojciech Pokora był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Z powodzeniem zajmował się także reżyserią teatralną.  Na jego osobowość ekranową złożyły się wielka charyzma, ponadprzeciętny talent komediowy i perfekcyjne rzemiosło aktorskie. Do historii polskiego filmu i telewizji przeszły kreacje Pokory w "Kabarecie Olgi Lipińskiej", "Poszukiwany, poszukiwana", "Alternatywy 4".


Wojciech Pokora w "Karierze Nikodema Dyzmy", zrzut z ekranu

Wojciech Pokora urodził się w Warszawie 2 października 1934 roku. W 1958 ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Aż do 1984 roku związany był z Teatrem Dramatycznym, następnie z Teatrem Nowym i Kwadrat, występował również  w kabaretach "Owca" i "Dudek". Przez całe życie występował w Teatrze Telewizji, ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych.

Na ekranach kin pojawiał się w mniejszych rolach i epizodach już od 1953 roku. Pokora był jednym z ulubionych aktorów Stanisława Barei – po raz pierwszy pojawił się u niego w małej rólce w „Mężu swojej żony” w 1960.  W komediach Barei Pokora stworzył swoje najwybitniejsze kreacje: tajnego agenta w „Małżeństwie z rozsądku” (1966),  młodego inteligentna zatrudniającego się jako pomoc domowa w „Poszukiwany, poszukiwana” (1972) czy docenta Furmana w satyrycznym serialu „Alternatywy 4” (1983). Pojawiał się także w innych filmach Barei, jak „Miś”, „Nie ma róży bez ognia” czy „Brunet wieczorową porą”. Brawurowo zagrał w „Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka (1970). Pamiętamy go z charyzmatycznej kreacji w komediach Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy” (1985) i ”Złoto dezerterów” (1998). Często grał w serialach telewizyjnych. Zapamiętamy go  jako porucznika Zubka w serialu dla młodej widowni „Przygody psa cywila” Krzysztofa Szmagiera (1970). Był subiektem Lisieckim w „Lalce” Ryszarda Bera i zmanierowanym arystokratą Żorżem Ponimirskim w „Karierze Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego.  Publiczność szczególnie doceniała Pokorę za wyrazistą, komediową kreację inżyniera Gajnego w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy (1977) - aktor zagrał u Gruzy ponownie w latach 90., w serialu "Tygrysy Europy" (1999) i "40-latku 20 lat później" (1993).


"Poszukiwany, poszukiwana",  fot. SF Zebra

Do najwybitniejszych ról Pokory w teatrze telewizji należą: Papkin w "Zemście" w reżyserii Jana Świderskiego (1972) i Edmund w "Damach i huzarach" w reżyserii Olgi Lipińskiej (1973), Kozodojew w "Płaszczu" Mikołaja Gogola w adaptacji Ryszarda Bera (1979), Scholastyk w "Igraszkach z diabłem" Jana Drdy w reżyserii Tadeusza Lisa (1980) i Oront w "Mizantropie" Moliera w reżyserii Janusza Majewskiego (1984).

W 2015 roku w wywiadzie dla Pawła Piotrowicza (Onet.pl) mówił: "Wielu aktorów może powiedzieć, że im się udało i między innymi ja do nich należę. Mnie się w życiu powiodło, a i z kariery jestem zadowolony. Oczywiście popełniłem szereg błędów i niezręczności, ale kto ich nie popełnia?"  Z kolei w rozmowie z Przemysławem Guldą dla portalu Gazeta.pl zdradził swoją głęboką niechęć do roli, która zapewniła mu nieprzemijającą popularność: "(...) posiadając obecną wiedzę, na pewno nie przyjąłbym roli Stanisława Marii Rechowicza w filmie <Poszukiwany, poszukiwana>. Ta rola na długo zapisała się w pamięci Polaków, ale i sprawiła, że nie mogłem się uwolnić od łatki <Marysi>. Wielokrotnie ludzie krzyczeli za mną na ulicy: - Te, Maryśka! Albo wołali na plaży: - Marysiu, zupa ci kipi! To była etykietka, której nie mogłem się pozbyć. I zresztą nigdy na dobre jej się nie pozbędę. Niechaj będzie i tak".

W 2015 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Krzysztofa Pyzi "Z Pokorą przez życie". W 2013 roku aktor został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / culture.pl / filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.02.2018
Zobacz również
KLECHDY - polski horror zdobył 3 nagrody LAIFFA
Nowy numer "Pleografu" już dostępny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll