Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Przedstawiciele świata kultury pożegnali Jerzego Gruzę - reżysera i scenarzystę filmowego, telewizyjnego i teatralnego, aktora, wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórcę seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”.
Pogrzeb Jerzego Gruzy odbył się w piątek, 21 lutego 2020 roku. Msza święta pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 11.00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Po mszy nastąpił przejazd na cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie wyruszył kondukt pogrzebowy do grobu w Alei Zasłużonych.
Jerzy Gruza został odznaczony pośmiertnie
przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za znamienite zasługi dla polskiej kultury. Order podczas uroczystości pogrzebowych na ręce syna Jerzego Gruzy wręczył doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz. Przeczytał też list od prezydenta: - Śmierć Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego
rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru. Odszedł arcymistrz komedii. Przez
całe swoje życie dbał o to, by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w
czasach PRL-u, nie był zadaniem łatwym. (…) Jako artysta obdarzony niezwykłym
darem obserwacji stworzył wiele charakterystycznych postaci, przezabawnych
postaci, dialogów, które znane są pokoleniom widzów w różnym wieku. I co
najważniejsze, mimo wielu lat, wciąż śmieszą - pisał prezydent.
fot. Borys Skrzyński/SFP.
Zmarłego żegnali m.in.
Andrzej Seweryn, Andrzej Rosiewicz, Daniel Olbrychski, Krzysztof Materna, Wiktor Skrzynecki, Maria Mamona, Anna Seniuk, Wojciech Pszoniak.
- Ja chciałbym przypomnieć inny aspekt Twojego długiego i ze wszech miar spełnionego życia - żegnał Jerzego Gruzę prezes SFP Jacek Bromski w liście, który odczytał Andrzej Seweryn. - Przypomnieć, jak wybitną byłeś postacią w naszym, szeroko pojętym środowisku artystycznym - lubiany i szanowany przez wszystkich, arbiter przekornego dowcipu i elegancji o wielkim poczuciu humoru, autor tysięcy szeroko cytowanych powiedzonek, dusza towarzyskich spotkań, człowiek, z którym każdy chciałby się zaprzyjaźnić. To dzięki ludziom takim właśnie jak Ty życie w przaśnym i zatęchłym PRL-u uzyskiwało swój wymiar absurdu.
Podczas uroczystości odczytano również list prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego: - Tworzył dzieła komediowe w których nie bał się ironizować z polityki i narodowych przywar, zarówno w okresie PRL-u i po transformacji ustrojowej (…) Jerzy Gruza był nie tylko artystą, ale i barwnym człowiekiem. Czerpał z życia pełnymi garściami. Byłe mistrzem anegdoty. Pozostawił po sobie również felietony, wspomnienia i opowiadania. (…) W naszej pamięci na zawsze pozostanie jako twórca „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”. Wraz z jego śmiercią, kultura polska, poniosła niepowetowane straty - pisał minister kultury. W jego imieniu list odczytał wiceminister kultury Paweł Lewandowski.
AK
Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020
fot. Borys Skrzyński/SFP
Pantofelek i czerwony dywan, czyli mamy plakat MŁODZI I FILM!
Jacek Bromski żegna Jerzego Gruzę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024