PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.02.2020
Przedstawiciele świata kultury pożegnali Jerzego Gruzę - reżysera i scenarzystę filmowego, telewizyjnego i teatralnego, aktora, wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórcę seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”.
Pogrzeb Jerzego Gruzy odbył się w piątek, 21 lutego 2020 roku. Msza święta pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 11.00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Po mszy nastąpił przejazd na cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie wyruszył kondukt pogrzebowy do grobu w Alei Zasłużonych.


Jerzy Gruza został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za znamienite zasługi dla polskiej kultury. Order podczas uroczystości pogrzebowych na ręce syna Jerzego Gruzy wręczył doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz. Przeczytał też list od prezydenta: - Śmierć Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru. Odszedł arcymistrz komedii. Przez całe swoje życie dbał o to, by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w czasach PRL-u, nie był zadaniem łatwym. (…) Jako artysta obdarzony niezwykłym darem obserwacji stworzył wiele charakterystycznych postaci, przezabawnych postaci, dialogów, które znane są pokoleniom widzów w różnym wieku. I co najważniejsze, mimo wielu lat, wciąż śmieszą - pisał prezydent.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

  Zmarłego żegnali m.in. Andrzej Seweryn, Andrzej Rosiewicz, Daniel Olbrychski, Krzysztof Materna, Wiktor Skrzynecki, Maria Mamona, Anna Seniuk, Wojciech Pszoniak.

- Ja chciałbym przypomnieć inny aspekt Twojego długiego i ze wszech miar spełnionego życia - żegnał Jerzego Gruzę prezes SFP Jacek Bromski w liście, który odczytał Andrzej Seweryn. - Przypomnieć, jak wybitną byłeś postacią w naszym, szeroko pojętym środowisku artystycznym - lubiany i szanowany przez wszystkich, arbiter przekornego dowcipu i elegancji o wielkim poczuciu humoru, autor tysięcy szeroko cytowanych powiedzonek, dusza towarzyskich spotkań, człowiek, z którym każdy chciałby się zaprzyjaźnić. To dzięki ludziom takim właśnie jak Ty życie w przaśnym i zatęchłym PRL-u uzyskiwało swój wymiar absurdu.

Podczas uroczystości odczytano również list prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego: - Tworzył dzieła komediowe w których nie bał się ironizować z polityki i narodowych przywar, zarówno w okresie PRL-u i po transformacji ustrojowej (…) Jerzy Gruza był nie tylko artystą, ale i barwnym człowiekiem. Czerpał z życia pełnymi garściami. Byłe mistrzem anegdoty. Pozostawił po sobie również felietony, wspomnienia i opowiadania. (…) W naszej pamięci na zawsze pozostanie jako twórca „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”. Wraz z jego śmiercią, kultura polska, poniosła niepowetowane straty - pisał minister kultury. W jego imieniu list odczytał wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

AK
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Pantofelek i czerwony dywan, czyli mamy plakat MŁODZI I FILM!
Jacek Bromski żegna Jerzego Gruzę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll