PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
- Wszyscy go uwielbiali. Był kolorową, pełną życia postacią – powiedział Jacek Bromski podczas wieczoru upamiętniającego 90. rocznicę urodzin Jerzego Gruzy. Po rozmowie Grażyny Torbickiej z prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbył się pokaz filmu "Alicja", wspólnego dzieła Jerzego Gruzy i Jacka Bromskiego.
- Artyści nie odchodzą nigdy, pozostają zawsze, bo pozostają ich dzieła - powiedziała Grażyna Torbicka na początku spotkania w Kinie Kultura. Dziennikarka, która miała okazję poznać Jerzego Gruzę osobiście, zwróciła uwagę na rozległość jego horyzontów artystycznych. Tworzył nie tylko filmy, ale także formy rozrywkowe, seriale czy spektakle Teatru Telewizji. – Mieliśmy do czynienia z artystą niekonwencjonalnym, film „Alicja” jest zresztą tego dowodem – dodała.

Grażyna Torbicka i Jacek Bromski fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

- Był moim wieloletnim przyjacielem. Nasza współpraca zaczęła się podczas festiwalu w Sopocie. Był duszą towarzystwa, wspaniałym kompanem, zawsze gotowym do żartów i figli - powiedział Jacek Bromski.

Prezes SFP podkreślał jego zasługi dla polskiej telewizji: – Charakteryzowało go doskonałe poczucie humoru, miał umiejętność tworzenia dowcipu z każdej sytuacji. Był kolorową, pełną życia postacią.
 
Grażyna Torbicka i Jacek Bromski fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

Podczas spotkania anegdotami związanymi z Jerzym Gruzą podzieliły się osoby, które go poznały. – Dał się poznać jako osoba o ciętym dowcipie. Zazdrościliśmy mu tego dowcipu i arcypięknej żony Igi. Był jednym z nielicznych żonatych studentów w Szkole Filmowej w Łodzi - opowiadał operator i reżyser Zbigniew Karpowicz.

Zbigniew Karpowicz fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

W drugiej części spotkania Jacek Bromski i Grażyna Torbicka rozmawiali o genezie powstania filmu „Alicja", nakręconego przez prezesa SFP we współpracy z Jerzym Gruzą. Jak pod koniec lat 70. w Polsce było możliwe powstanie musicalu z udziałem takich gwiazd jak Jean-Pierre Cassel, Susannah York, Sophie Barjac? Prezes przyznał, że siłą tej produkcji był oryginalny pomysł.


Jacek Bromski fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

- To był projekt paneuropejski, udało nam się zaangażować gwiazdy piosenki z wielu europejskich krajów. Dzisiaj chyba bym się na coś takiego nie odważył, ale kiedyś człowiek był wtedy młody, bezczelny i przebojowy. Latałem po Europie prywatnym samolotem producenta, aby skompletować obsadę. Mieliśmy dużo szczęścia. Byliśmy na tyle bezczelni, że zrezygnowaliśmy z zaangażowania do filmu ówcześnie wschodzącej gwiazdy Suzi Quatro, Kate Bush, Sarah Brightman, która miała wtedy osiemnaście lat czy nieznanej wtedy nikomu Olivii Newton-John.

Grażyna Torbicka i Jacek Bromski fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

-  "Alicja" pozostaje jedną z najodważniejszych, najoryginalniejszych i najdziwniejszych adaptacji „Alicji w Krainie Czarów” – powiedziała Grażyna Torbicka.

Podczas rozmowy na scenie pojawiła się także Tatiana Sosna-Sarno. Aktorka znana z wielu produkcji Jerzego Gruzy zaprezentowała publiczności płytę winylową z utworami z filmu.

Tatiana Sosna-Sarno i Jacek Bromski fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2022
Zobacz również
Serial Eyes zaprasza do aplikowania
15.Mastercard OFF CAMERA: serialowa majówka w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll