PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ponad 80 tytułów, przeszło 50 twórców. Filmy uhonorowane prestiżowymi nagrodami w Polsce i na świecie, nowości przekraczające granice gatunkowe i klasyka filmu dokumentalnego – 21 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpocznie się 27. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Filmy zakwalifikowane do konkursu ocenią jurorzy: Sławomir Grünberg, Ryszard Jaźwiński, Katarzyna Kubacka-Seweryn, Anna Zamecka. Członkowie jury przyznają nagrody o łącznej wartości 42 tys. zł., w tym Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł. Fundatorami pozostałych nagród są m.in. Narodowe Centrum Kultury (Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza), uczniowie Aleksandra Kamińskiego (Nagroda za przezwyciężanie zagrożeń), Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Oprócz 35 tytułów konkursowych, widzowie zobaczą dokumentalne hity, m.in. oscarowy „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka; nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej filmy „Dobry listonosz” Tonislava Hristova i „Austerlitz” Siergieja Łoźnicy, a także nowe dokumenty z Czech i obrazy Sławomira Grünberga, począwszy od „Anny proletariuszki” - etiudy o Annie Walentynowicz nakręconej w łódzkiej Szkole Filmowej w 1981 roku przez „Linię graniczną”, aż po „Karskiego i władców ludzkości” z 2015 roku. Projekcjom konkursowym i pozakonkursowym towarzyszą spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych filmów.

- To jest bardzo ważny, bardzo mądry i bardzo potrzebny Miastu i Polsce festiwal. Myślę, że fakt, iż jest organizowany stał się jednym z powodów, dla których Łódź stała się Miastem Filmu UNESCO. – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.– Zachęcam łodzian, żeby tak zmienili swoje codzienne grafiki, żeby mogli przychodzić na ten głęboko dotykający rzeczywistości festiwal.

Miłośników filmów dokumentalnych zainteresują panele dyskusyjne, podczas których filmowcy i filmoznawcy będą zastanawiać się nad tym, gdzie leży granica między dokumentem a fikcją, porozmawiają o skutecznej promocji i dystrybucji, odniosą się do kwestii technicznych ich realizacji.

- Zależy nam na popularyzowaniu kina dokumentalnego wśród łódzkiej publiczności - mówi Jakub Wiewiórski, dyrektor festiwalu. – Czynimy to w Muzeum Kinematografii - miejscu, które żyje historią kina. Dlatego równie chętnie, co po współczesne formy prezentacji filmów sięgamy po tradycyjne światłoczułe taśmy 16 i 35 mm.

Wyniki tegorocznego Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu poznamy 26 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal wspierają: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Łódzkich, Szkoła Filmowa w Łodzi, PKO Bank Polski, Interservis, Cedrus, Extreme Emotions, HBO Europe, Filmpolski.pl, Łódź Film Commission, Legalna Kultura a także Instytut Czeski, Festiwal Transatlantyk, Łódzki Fundusz Filmowy.

AK
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  17.11.2017
Zobacz również
Minister Piotr Gliński powołał Radę PISF
WFDiF: Filmowa podróż w czasie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll