PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.08.2019
HER Docs Film Festival to pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych prezentujący twórczość kobiet, którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 6-8 marca 2020 roku w Warszawie.
HER Docs Film Festival to przestrzeń wymiany myśli oraz zaangażowanej dyskusji. Poprzez pokazy inspirujących filmów oraz towarzyszące im wydarzenia pragniemy poruszyć tematy ważne nie tylko dla kobiet i osób identyfikujących się jako kobiety, ale przede wszystkim dla społeczeństwa obywatelskiego. Organizatorki chcą, aby HER Docs Film Festival stał się wizytówką równości - nie tylko w branży dokumentalnej.

W programie HER Docs Film Festival znajdzie się ponad 40 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych i animacji, prezentowanych w sekcjach HER art, HER body, HER story, HER rights i OUR sexuality oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami i bohaterkami, program edukacyjny dla młodzieży, warsztaty i imprezy muzyczne.

Dlaczego filmy dokumentalne kobiet?
W ostatnich latach to właśnie kobiety w dużej mierze przyczyniły się do sukcesu polskiego kina dokumentalnego; "Komunia" Anny Zameckiej, "Over the Limit" Marty Prus, "Joanna" Anety Kopacz, "Więzi" Zofii Kowalewskiej, "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej czy "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak to filmy, które potwierdzają, jak ważny jest głos kobiet w polskim i światowym kinie dokumentalnym. Nie mniejszą rolę odgrywają zagraniczne dokumentalistki – wśród głośnych tytułów ostatnich lat znajdują się m.in. „Citizenfour” Laury Poitras, „Janis” Amy Berg, „Śmietnisko” Lucy Walker, czy „Twarze, plaże” Agnes Vardy. Jednak pomimo ogromnej liczby festiwali filmów dokumentalnych oraz rosnącej liczby festiwali poświęconych twórczości kobiet, w Polsce nie powstał do tej pory ani jeden, który przedstawiałby wyłącznie filmy dokumentalne wyreżyserowane przez kobiety.

Według badań prof. Moniki Talarczyk-Gubały z PWSFTviT w Łodzi, w latach 2006-2017 tylko 28% polskiej produkcji filmowej stanowiły filmy autorstwa kobiet. Natomiast na festiwalach ich filmy to zwykle nie więcej niż 40%, a często nawet 25-30% programu. Jednocześnie dane pokazują, że kobiety stanowią mniej więcej połowę studentów i studentek szkół filmowych, czyli mają równe szanse w dostępie do nauki co ich koledzy. Jednak po zakończeniu edukacji odsetek kobiet w świecie filmu dramatycznie maleje. Co to oznacza? Kobieca perspektywa jest stale niedoreprezentowana nie tylko na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, ale przede wszystkim w łańcuchu produkcji i dystrybucji filmowej. Ich perspektywa ginie gdzieś pomiędzy szkołą a kinem, festiwalem czy telewizją.

HER Docs Film Festival będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów dokumentalnych, który zaprezentuje szerokiej publiczności bogatą twórczość kobiet.
 
Wesprzyj HER Docs na Zrzutka.pl

Wspierając kampanię crowdfundingową na rzecz HER Docs Film Festival na portalu Zrzutka.pl umożliwisz realizację trzydniowego, międzynarodowego festiwalu filmowego.

Jako wydarzenie organizowane po raz pierwszy w Polsce, HER Docs Film Festival ma mniejsze szanse na otrzymanie dotacji z ogólnopolskich programów grantowych. Szukamy więc alternatyw, które pozwolą na to, żeby pierwsza edycja odbyła się już w marcu 2020 roku, a festiwal stał się wydarzeniem cyklicznym - stałym elementem kulturalnej tkanki miasta.

HER Docs Film Festival powstaje dzięki pasji wielu zaangażowanych w jego organizację osób. Dzięki Twojemu wsparciu spotkamy się w Warszawie, by obejrzeć nowości ze świata filmu dokumentalnego, spotkać się z jego twórczyniami, a także wziąć udział w licznych, darmowych wydarzeniach towarzyszących.

Więcej informacji na: www.zrzutka.pl/wspieram-her-docs

Wspierają festiwal
Fundacja Humanity in Action, Fundacja Bęc Zmiana, magazyn G’rls ROOM, kolektyw Synergia, Fundacja #MamyGłos, kolektyw Girls to the Front, Obserwatorium Równości Płci.

Ambasadorki HER Docs
Agnieszka Morawińska, Sylwia Chutnik, Ewa Podgórska, Aleksandra Nowak, Monika Frajczyk, Barbara Pawłowska, Paulina Przybysz, Maria Zmarz-Koczanowicz, Zofia Kowalewska, Paulina Klepacz.

Więcej o festiwalu HER Docs na: www.facebook.com/herdocs Instagram: @HERdocs Wkrótce również na: www.herdocs.pl
AK
HER Docs Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  21.08.2019
Zobacz również
fot. HER Docs Film Festival
TVP podpisał umowę z Monolith Films
Akademia filmu awangardowego I – nowe zajęcia dla studentów UW i ASP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll