PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.08.2018
Solanin Film Festiwal świętuje w tym roku 10 urodziny. Od 22 do 26 sierpnia Nowa Sól, na kilka dni, stanie się offową stolicą Polski. Zjadą do niej alternatywni filmowcy, kinomani i muzycy. Będzie na nich czekać ponad 120 projekcji filmowych, koncerty, wystawy artystyczne i spotkanie z gwiazdami polskiego kina.
Projekcje tradycyjnie będą odbywały się w Nowosolskim Domu Kultury oraz Bibliotece Miejskiej. Jubileuszową, 10 edycję festiwalu otworzy film "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.W tym roku polscy twórcy przysłali na festiwal 201 produkcji. Po wstępnej selekcji organizatorzy wybrali 30 filmów, które powalczą o nagrody w 3 kategoriach: kina offowego, kina niezależnego i animacji.

- Czym jest animacja łatwo się domyślić, ale o różnicach w kinie offowym i niezależnym warto wspomnieć. W tym roku konkurs kina niezależnego przeznaczony był dla młodych twórców, którzy nie ukończyli 21 lat, a więc dla samouków, początkujących studentów, amatorskich grup filmowych, których filmy trwają nie dłużej niż 20 minut. Niezależne filmy pokazały nam potencjał młodych twórców! Natomiast druga z kategorii czyli kino offowe to pole popisu dla studentów i absolwentów szkół filmowych oraz profesjonalnych grup filmowych, którzy realizują filmy przy współpracy ze szkołą, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej bądź z dużym wsparciem sponsorskim, bez żadnych ograniczeń wiekowych i metrażowych – wyjaśnia Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu.

Oprócz filmów konkursowych, tradycyjnie pojawią się obrazy z udziałem jurorów. A w tym roku skład jury prezentuje się następująco: aktorzy - Urszula Grabowska, Mirosław Zbrojewicz i Michał Żurawski, reżyser Aleksander Pietrzak (zdobywca Grand Prix na Solaninie 2014 za film „Mocna kawa wcale nie jest taka zła”) oraz lider punkrockowego zespołu Farben Lehre - Wojtek Wojda. Oczywiście Farben Lehre zagra na Solaninie.

- Zawsze staramy się znaleźć balans pomiędzy filmem i innymi dziedzinami sztuki  – mówi Grzegorz Potęga, dyrektor festiwalu. - Połączeniem filmu i muzyki będzie specjalna projekcja filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miastaWaltera Ruttmana z 1927 roku z muzyką wykonywaną na żywo przez zespół Agresiva 69 – dodaje.

Charakterystyczne dla festiwalu są spotkania z jurorami, gośćmi i przyjaciółmi Solanina. Nie mniejsze znaczenie mają pokazywane filmy, a w tym roku program wypełniony jest pokazami przedpremierowymi. Nowosolska publiczność obejrzy w ten sposób „Córkę trenera” Łukasza Grzegorzka, „Juliusza” Alka Pietrzaka, „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” Małgorzaty Bramy oraz "Kawki na drodze" – koprodukcję czesko-polsko-słowacką. Po wszystkich pokazach specjalnych przewidziane są spotkania z reżyserami.  Natomiast przy okazji pokazu "Pitbull. Ostatni pies" Władysława Pasikowskiego będzie można porozmawiać z Adamem Woronowiczem, który będzie gościem specjalnym festiwalu. Po pokazie filmu „Wspomnienie lata”Adama Guzińskiego spotka się z widzami Urszula Grabowska, Michał Żurawski odpowie na wszystkie pytania po seansie „Dzikich różAnny Jadowskiej, a kultowy film Olafa Lubaszenki "Chłopaki nie płaczą" zakończy się spotkaniem z Mirosławem Zbrojewiczem.

- Festiwal jest skierowany głównie do młodych miłośników kina. Oczywiście zależy nam na widzach, którzy aktywnie i chętnie uczestniczą w projekcjach i spotkaniach. Cieszymy się, że jest to całkiem spora rzesza festiwalowiczów. W końcu to dla nich jest ten festiwal – mówi Grzegorz Potęga.

Dodatkowo na 10. Solaninie zobaczymy filmy z zaprzyjaźnionych festiwali: czeskiego 3KINO Praha, niemieckiego Film Festival Cottbus i łączącego Polskę, Czechy i Niemcy Niesse Film Festiwal. Po raz piąty dla artystów otworzy się Nowosolska Galeria Bezdomna, która tym razem zabierze wszystkich za kratki... do budynku byłego aresztu śledczego. Ta wystawa prac artystycznych różnego rodzaju już po raz szósty organizowana jest w zaskakujących przestrzeniach czym dodatkowo wzmacnia ich przekaz. Festiwal zamknie nagrodzony w Cannes film „DogmanMatteo Garrone.

Festiwal potrwa do niedzieli, 26 sierpnia 2018 roku. Pełny program znajduje się na oficjalnej stronie imprezy po adresem: www.solanin-film.pl

MP/AK
Solanin Film Festiwal 2018
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2018
Zobacz również
fot. Solanin Film Festiwal
Nabór do konkursów 5. WAMA Film Festival w Olsztynie
"Nowy Bronx" Filipa Ignatowicza nagrodzony we Włoszech
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll