PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stan epidemii zmienił życie festiwalowe. Mimo wszystko 17. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych odbył się w Sandomierzu. Wydarzenia online potrwają natomiast aż do końca roku.

Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych zawsze był i jest świętem kina i wybitnych osobowości. Jego ideą jest upowszechnianie ambitnych wydarzeń, filmów, promowanie wiedzy na temat dokonań polskiej i światowej kinematografii, które konkurują z propozycjami komercyjnymi, stymulują do życia w działaniu, twórczego i aktywnego odbioru. Ukazuje je w perspektywie europejskiej tradycji i kultury, tworząc zarazem przestrzeń do wymiany myśli, dialogu między twórcami i odbiorcami.



Ważną misją Festiwalu jest edukacja. W jego trakcie odbywają się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży „Filmowe Ogrody Wyobraźni”, studenci Uniwersytetu Warszawskiego redagują festiwalową „Gazetę NieZwykłą” oraz realizują Kronikę Filmową. Studenci Akademii Sztuk Pięknych biorą udział w konkursie na plakat. Młodzież z Liceum Plastycznego zapewnia oprawę plastyczną festiwalu i organizuje performatywne akcje artystyczne z udziałem widzów w przestrzeni Starego Miasta.


– Od początku wiedzieliśmy, że nie możemy odpuścić, że Festiwal musi się odbyć – mówi Katarzyna Kubacka-Seweryn, pomysłodawczyni, dyrektor i producentka Festiwalu. – Początkowo myśleliśmy o wersji on-line, jednak kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, zaczęliśmy szukać szerszej formuły. Przecież esencją naszego Festiwalu są spotkania: mamy je nawet w nazwie! I chociaż można je organizować on-line, jednak nic nie zastąpi spotkania w realu, w rzeczywistości.


Zaostrzone procedury związane z epidemią koronawirusa wymusiły wiele zmian. Dlatego tegoroczna edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, będzie miała nową formułę – hybrydową. Oznacza to, że większość działań: projekcje, spotkania, dyskusje, a nawet wystawy – odbędzie się w sieci. Przeniesienie ich w przestrzeń internetu pozwoli na udział dużo większej widowni, także tych, którzy mieszkają w odległych miejscach (nawet za granicą) i fizycznie nigdy do Sandomierza nie dotarli. Festiwal w wersji online będzie dużo pojemniejszy, oprócz warsztatów i spotkań, które będą pojawiać się na stronie i w kanałach społecznościowych Festiwalu, pokazy filmowe będą odbywać się aż do grudnia na platformie mojekino.pl.


Tych, którzy do Sandomierza dotarli między 3 a 6 lipca, organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniach na żywo. Jest ich o wiele mniej niż w poprzednich edycjach, odbędą się one zgodnie z zaostrzonymi procedurami postępowania w czasie pandemii. Jak co roku Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych zadbał o widzów w każdym wieku: w trakcie czterech dni odbyły się m.in. warsztaty filmowe dla dzieci, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych oraz debiutów ze Studia Munka, spotkania z Januszem Majewskim, Jerzym Bralczykiem i Łukaszem Śródką, a na finał koncert z okazji 70. urodzin Jacka Cygana z udziałem jego samego oraz gwiazd filmu i estrady.


W tym roku każdy może zostać Patronem Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych za pomocą strony: www.patronite.pl/FestiwalNieZwykly



MR
Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Wkrótce kolejna edycja Polish Days
Jak Zabłocki na filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll