PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas 42. FPFF w Gdyni rozpoczęto obchody 90. urodzin Franciszka Pieczki, które przypadają 18 stycznia 2018 roku. Wybitny aktor otrzymał statuetkę i złotą odznakę SFP. W ramach uroczystości zaprezentowano ostatni film z rolą Franciszka Pieczki „Syn Królowej Śniegu” w reżyserii Roberta Wichrowskiego.

- Są takie chwile, gdy uginają się nogi – mówił Leszek Kopeć, dyrektor FPFF w Gdyni witając zebranych gości. - To wspaniały twórca, ulubiony aktor wielu pokoleń. Dziękuję za wszystkie Pana role – dodał. - 90 lat minęło jak jedne dzień – przyznał Franciszek Pieczka. - Niech "Syn Królowej Śniegu" będzie chwilą zapomnienia w sztuce, która przeniesie się również na rzeczywistość społeczną – przyznał aktor.


Jacek Bromski i Franciszek Pieczka, fot. Jacek Czerwiński

- Dziś wręczamy nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wkład w rozwój polskiej kinematografii. Chciałbym podziękować Franciszkowi Pieczce za wszystkie role. To wymarzony aktor dla reżyserów. Ciepły, ze wspaniałą osobowością, zawsze będący sobą – mówił Jacek Bromski, prezes SFP wręczając aktorowi specjalną statuetkę i złotą odznakę SFP.


Goście wydarzenia z Franciszkiem Pieczką, fot. Jacek Czerwiński/SFP

W uroczystości wzięły udział aktorki: Anna Seniuk, Beata Fido i Barbara Krafftówna, producent wykonawczy Anna Moczulska, producent Piotr Mikołajczak i Michał Kondrat, prezes firmy Kondrat Media.


Kadr z filmu "Syn Królowej Śniegu", fot. Kondrat Media


„Syn Królowej Nocy” łączy cechy dramatu i współczesnej baśni. Część jego akcji rozgrywa się w przenośni poetyckiej, na granicy fantazji i rzeczywistości. Główną bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia Anna (Michalina Olszańska), która samotnie wychowuje syna Marcina (Maciej Bożek). Żeby mieć pieniądze na wynajem pokoju u Zofii (Anna Seniuk) i utrzymanie, pracuje w centrum handlowym i knajpie. Próbując przypodobać się otaczającemu ją światu, zapomina o tym, co najważniejsze; w myślach zaciera się granica między dobrem, a złem. Sześcioletni syn Anny, spragniony ciepła i miłości, dzięki mieszkającemu po sąsiedzku Kazimierzowi (Franciszek Pieczka), ucieka do świata baśni. Tam, oddzielony parawanem fantazji od rzeczywistości, w której się nie odnajduje, czuje się szczęśliwy. Gdy Anna pozna Kamila (Rafał Fudalej), pojawi się nadzieja na lepsze jutro. Ale czy młoda matka dokona właściwego wyboru?

W rolach głównych występują: Michalina Olszańska, Anna Seniuk, Franciszek Pieczka, Rafał Fudalej i Ewa Szykulska. Autorem scenariusza jest Paweł Sala. "Syn Królowej Śniegu" łączy w sobie cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem.

 

 

Uroczystość wręczenia nagrody poprowadziła Anna Wróblewska, rzecznika prasowa 42. FPFF w Gdyni. "Syn Królowej Śniegu" zaprezentowano w ramach pokazów specjalnych festiwalu, który potrwa do 23 września.

Marcin Radomski/Gdynia
artykuł redakcyjny/FPFF
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Wokół koprodukcji filmowych
42.FPFF: "Najlepszy", który zachwycił świat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll