PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego europejskiego filmu roku, przyznawanej przez Parlament Europejski.

Podczas trwającego 52. MFF w Karlowych Warach ogłoszono 10 filmów nominowanych do nagrody LUX PRIZE. Wśród nich znalazły się m.in. ""Summer 1993" Carla Simón, "The other side of hope" Aki Kaurismäki, "BPM" Robina Campillo.


„Ostatnia rodzina”, zrealizowana według scenariusza Roberta Bolesto, to jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat w polskim kinie. Uwagę zwracają znakomite kreacje Andrzeja Seweryna, Aleksandry Koniecznej i Dawida Ogrodnika oraz dojrzałość, z jaką do tematu podszedł młody reżyser. Film Jana P. Matuszyńskiego to nie tyle biografia uznanego malarza, Zbigniewa Beksińskiego, co przede wszystkim film o rodzinie.


 


W 2016 roku nagrodę Lux Prize otrzymał niemiecki film "Toni Erdmann" w reżyserii Maren Ade, a w 2014 roku "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Filmy wyróżnione nagrodą LUX przedstawiają różne punkty widzenia na najważniejsze kwestie społeczne i polityczne, przyczyniając się do budowania silnej, europejskiej tożsamości. Celebrują uniwersalizm europejskich wartości, ilustrują różnorodność tworzących Europę kultur i tradycji oraz ukazują proces ich integracji. Nagroda powstała także z myślą o dystrybucji, która ze względu na bariery językowe i ekonomiczne jest najsłabszym ogniwem europejskiej kinematografii, szczególnie w porównaniu z amerykańskim przemysłem filmowym. Dzięki tej nagrodzie do publiczności na całym świecie docierają filmy i idee, które dotąd dostępne były zaledwie dla garstki widzów.


Z dziesięciu nominowanych filmów zostaną wybrane trzy, które wezmą udział w konkursie o nagrodę LUX PRIZE. Zwycięzca zostanie ogłoszony 15 listopada 2017 roku w Strasburgu.

MR
Luxprize.eu
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
"Szatan kazał tańczyć" nagrodzony w Walencji
Dariusz Gajewski wyreżyseruje film o Legionach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll