PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
21 maja 2017 roku poznaliśmy nowego laureata Konkursu Mętraka. Laureatem XXI edycji został Sebastian Smoliński – jak podano w uzasadnieniu – „za znakomitą prozę krytycznofilmową, pełną świeżych i oryginalnych spostrzeżeń, które zaskakują i czynią czytelnika towarzyszem intelektualnej przygody”.
 - Nie znam młodego krytyka lub krytyczki filmowej, dla których Konkurs imienia Krzysztofa Mętraka nie byłby istotnym punktem odniesienia – mówi laureat w rozmowie z naszym Serwisem. - Jeśli ktoś - tak jak ja - uwielbia zarówno oglądać filmy, jak i o nich pisać, wydarzenie organizowane przez Annę Osmólską-Mętrak i Janusza Zaorskiego jest czymś niezwykłym. Oto młodzi kinomani, dopiero zdobywający zawodowe szlify i ciągle eksperymentujący z własnym stylem, stają przed szansą, by profesjonalne Jury - złożone przede wszystkim ze zwycięzców Konkursu - przeczytało i oceniło ich prace oraz nagrodziło tych, którzy ich zdaniem okazali się najlepsi. 

Sebastian Smoliński urodził się w 1992 roku.  Ukończył kulturoznawstwo  i amerykanistykę w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Jest krytykiem filmowym i operowym.  Regularnie publikuje w „Kinie”, "Ekranach", „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku”, "Reflektorze", "Polish Film Magazine" i "Kulturze Liberalnej". Pracuje w dziale programowym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i współpracuje z Terra Italiana - Festiwalem Kina Włoskiego. Jest współautorem prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii "La doble vida de Krzysztof Kieślowski" pod redakcją Joanny Bardzińskiej oraz "Kina afroamerykańskiego" pod redakcją Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego. Jego tekst o tematyce niefilmowej - o fenomenie suchych żartów - trafił do książki "Efekt ekranu" wydanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny i Dwutygodnik. Jest stypendystą  Polonia Foundation of Ohio (podczas semestralnych studiów filmoznawczych na Cleveland State University w USA). W 2016 roku odbył dwumiesięczny staż w filmotece będącej częścią Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku, na zaproszenie Polish Cultural Institute New York. Na co dzień pracuje w Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.


Sebastian Smoliński, fot. archiwum prywatne

- Konkurs imienia Krzysztofa Mętraka to nie tyle doroczne zawody, ile cała kultura dyskusji o filmach i wspierające się nawzajem środowisko, podkreślające wagę inteligentnego, wnikliwego i eleganckiego pisania o filmach – dodaje Sebastian Smoliński. - Myślę na przykład o powstałej w gronie Mętrakowców publikacji o Davidzie Cronenbergu pod redakcją Radosława Osińskiego i Anny Osmólskiej-Mętrak. Bycie częścią tego znakomitego grona jest dla mnie zaszczytem i daje dużo osobistej satysfakcji. Wbrew wszelkim pogłoskom, krytyka filmowa ma się w Polsce świetnie i wciąż potrafi rozpalać gorące dyskusje. Jako laureat Konkursu czuję jednak dużą odpowiedzialność - zwycięstwo w Mętraku mobilizuje mnie do tego, by zawsze trzymać wysoki poziom i robić coraz lepiej to, co kocham najbardziej.


WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2017
Zobacz również
Festiwal Filmów Przyrodniczych: 41 obrazów powalczy o Grand Prix
Wiemy, kto zdobył Nagrodę Mętraka!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll