PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie to nie tylko seanse w kinach, ale również Europejskie Targi Filmowe, czyli spotkania branży filmowej z całego świata.

Co roku w Martin-Gropius-Bau odbywają się Europejskie Targi Filmowe, które są jednym z największych tego typu wydarzeń na naszym kontynencie. Do Berlina przyjeżdżają przedstawiciele branży filmowej z całego świata, aby zaprezentować swoje instytucje filmowe, nowe projekty, znaleźć koproducentów, dystrybutorów i agentów sprzedaży. Organizatorami polskiego stoiska byli Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polish Film Promotion. Na stoisku dostępne były materiały promujące filmy, m.in. katalog New Polish Films 2017, informacje dotyczące filmów znajdujących się na festiwalu oraz koprodukowanych przez partnerów. Film Commission Poland przygotowała elektroniczną publikację, która ma ułatwić zagranicznym partnerom nawiązywanie kontaktów z polską branżą filmową.


Krzysztof Zanussi odwiedził polskie stoisko, fot. Marcin Oliva Soto/Polish Film Promotion (SFP)

Goście z całego świata, wśród nich producenci, agenci sprzedaży, dystrybutorzy i dyrektorzy czołowych festiwali, rozmawiali o możliwościach współpracy, koprodukcjach i wymieniali doświadczenia” – mówi Katarzyna Wodecka–Stubbs, general manager Polish Film Promotion.

  

Tłumy gości na polskim stoisku, fot. Marcin Oliva Soto/Polish Film Promotion (SFP)

„Stoisko pod patronatem Polish Cinema było platformą dla wszystkich twórców filmowych, ale też funduszy i komisji filmowych. Uważam, że tegoroczne Berlinale kończymy z dużymi sukcesami, choćby pod względem nawiązanych kontaktów i zainteresowania polskim kinem. Mam nadzieję, że efekty zobaczymy w przyszłej współpracy naszych profesjonalistów z partnerami z zagranicy” – dodała Wodecka–Stubbs.


Agnieszka Holland podczas Polish Cinema Party, fot. Marcin Oliva Soto/Polish Film Promotion (SFP)

W ramach "Berlinale Co-production Market" odbyła się dyskusja "Country Session" z udziałem przedstawicieli instytutów filmowych z Brazylii, Holandii, Francji, Polski i Niemiec. Nasz kraj reprezentowali: Robert Baliński z PISF-u i Tomasz Dąbrowski z Film Commision Poland. Opowiedzieli oni o systemie finansowania koprodukcji w Polsce, zachęcili do zgłaszania projektów. Tomasz Dąbrowski przypomniał, że w Polsce prężnie działają również regionalne fundusze filmowe. Poinformował także o działaniach rządu zmierzających do wprowadzenia ulg podatkowych zachęcających do produkcji filmów w Polsce. Obecnie trwają pracę nad ustaleniem szczegółów programu, który ma zostać uruchomiony w połowie roku.


Aneta Hickinbotham i Leszek Bodzak odbierają nagrodę Special Pitch Award, fot. Film Festival Cottbus

Producenci filmu „Ostatnia rodzina”, Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, odebrali w imieniu reżysera, Jana P. Matuszyńskiego, specjalną nagrodę - Special Pitch Award, przyznawaną przez Film Festival Cottbus i Connecting Cottbus.

Dzięki tej nagrodzie następny projekt reżysera „Ostatniej rodziny” będzie mógł być zaprezentowany na forum koprodukcyjnym podczas kolejnej edycji festiwalu w Cottbus w listopadzie tego roku.


Goście Polish Cinema Party, fot. Marcin Oliva Soto/Polish Film Promotion (SFP)


Zaproszeni goście i branża filmowa z całego świata spotkali się na Polish Cinema Party. Wydarzenie uświetnił koncert muzyki z filmu "Pokot" skomponowanej przez Antoniego Komasę - Łazarkiewicza oraz występu Mary Komasy. Towarzyszył im gitarzysta Tomar Moked.


Tomar Moked, Mary Komasa, Antoni Łazarkiewicz - Komasa występują na Polish Cinema Party, fot. Marcin Oliva Soto/Polish Film Promotion (SFP)


Okładka magazynu filmowego „The Hollywood Reporter” poświęcona była polskim akcentom na festiwalu zachęcając hasłem: „Miej na nas oko”. Na pierwszej stronie magazynu pojawiła się Zofia Wichłacz (Shooting Star), Kuba Gierszał (10 Europeans to watch), Agnieszka Holland (reżyserka „Pokotu”) oraz kadry z filmów prezentowanych na Berlinale.


Okładka magazynu "The Hollywood Reporter", (wydanie z dnia 13.02.2017)



W tegorocznej edycji Berlinale Talents udział wzięło aż 11 osób z Polski: Kasia Adamik, Agnieszka Elbanowska (z projektem dokumentalnym w ramach Doc Station "Pray for Peace, Train for War"), Agnieszka Zwiefka, Julia Popławska, Justyna Tafel (z projektem "Safe'n'Quiet" w ramach Script Station), Filip Jacobson, Katarzyna Szczerba (dźwięk), Katarzyna Boniecka (montaż), Daria Wiktoria Kopiec (scenografia), Anna Gawlita (producentka), Tomasz Ciesielski (montaż). 14 lutego z uczestnikami warsztatów spotkała się reżyserka Agnieszka Holland.


Marcin Radomski/Berlinale
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2017
Zobacz również
fot. Polish Film Promotion / Marcin Oliva Soto
Książka o polskich aktorkach filmowych na emigracji
Ostatnia rodzina” na New Directors/New Films w Nowym Jorku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll