PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Byliśmy na planie „Najpiękniejszych fajerwerków ever” Aleksandry Terpińskiej. Ta historia z gatunku political fiction zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany „Przypadkiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
"Najpiękniejsze fajerwerki ever" to 30-minutowy film opowiadający o trójce przyjaciół około trzydziestki, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Dramatyczna sekwencja zamieszek była kręcona w ścisłym centrum Warszawy. Ale film nie ogranicza się do polityki – w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną. Jej finał rozegra się z kolei we wnętrzach Nowej Jerozolimy – klubu i centrum kulturalnego w dawnym szpitalu dziecięcym w Alejach Jerozolimskich.

Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. - Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna – mówi Aleksandra Terpińska, reżyserka i autorka scenariusza. – Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce.Zdjęcia kręcone są w centrum Warszawy, a bohaterowie mówią po polsku, ale twórcy chcą opowiedzieć uniwersalną historię. - Unikamy odniesień do tu i teraz: nigdzie nie pada nazwa miasta, w którym toczy się akcja, nie wnikamy też w szczegóły politycznego sporu, który jest osią fabuły  – wyjaśnia Beata Rzeźniczek, kierowniczka produkcji. – Zadbaliśmy nawet, żeby umundurowanie nie pozwalało zidentyfikować kraju.

Aleksandra Terpińska jest absolwentką reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Ma za sobą kilka nagradzanych filmów krótkometrażowych, tworzyła także reklamy i teledyski. Ostatnio asystowała Wojciechowi Smarzowskiemu na planie „Wołynia”, reżyserując statystów i drugie plany. W „Najpiękniejszych fajerwerkach ever” na ekranie zobaczymy między innymi nominowaną do Paszportu Polityki Justynę Wasilewską, Malwinę Buss i Piotra Polaka, a także Andrzeja Konopkę, znanego choćby z „Córek Dancingu” czy kultowego kabaretu Pożar w Burdelu.

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany „Przypadkiem” był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Partnerami konkursu były Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Film oparty na zwycięskim tekście będzie zaprezentowany podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych.


Albert Kiciński
Kino Polska/Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2017
Zobacz również
fot. Kino Polska/ Studio Munka-SFP
Roman Polański wspomina Andrzeja Wajdę
Premiera filmu „Kosarewicz, ktoś kto widzi lepiej”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll