PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Gdynia Dzieciom to jedna z najpopularniejszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Organizowana corocznie od 2004 roku, ściąga od 8 do 10 tysięcy młodych widzów. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z warsztatów.
W tym roku miała szczególny charakter. Przypadający w 2016 roku jubileusz 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich – głównego organizatora Gdyni Dzieciom – stał się okazją do zaproponowania widzom wyjątkowego repertuaru, złożonego z największych dokonań polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji programu była polska premiera animowanego filmu „Kropla Zorzy Polarnej“ mistrza gatunku Wiesława Zięby.

Pełna sala podczas rozpoczęcia Gdyni Dzieciom, fot. Borys Skrzyński/SFP.


To jedyna okazja, kiedy podczas kilku dni festiwalowych można było obejrzeć najsłynniejsze pełnometrażowe fabuły lub krótkie animacje, które rozsławiły polską kinematografię na całym świecie: od „Kuszy” – pierwszego odcinka przygód najsłynniejszego animowanego duetu – Bolka i Lolka po oscarowego „Piotrusia i wilka”, przez niezwykłe w swej plastycznej formie produkcje Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych i Studia Miniatur Filmowych autorstwa najwybitniejszych artystów animacji – Witolda Giersza, Juliana Józefa Antonisza, Zofii Ołdak i Zbigniewa Koteckiego.



Obok klasyki gatunku, Festiwal zaprezentował również najnowsze polskie filmy dla dzieci i młodzieży. W roku Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej widzowie obejrzeli pełnometrażową fabułę mistrza kina dziecięcego, Stanisława Jędryki – „Paragon Gola”.


Tegoroczna Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych prezentowane w Panoramie Kina Światowego. Program uzupełniały wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawa plakatów z programu Polskie Kino Młodego Widza w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży SFP Andrzej Roman Jasiewicz oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk na rozpoczęciu Gdyni Dzieciom, fot. Borys Skrzyński/SFP.


Organizatorzy zorganizowali również warsztaty z planu filmowego: - Ideą tych warsztatów jest przeprowadzenie dzieci przez wszystkie etapy powstawania filmu – mówi jeden z prowadzących, montażysta Tomasz Kolak. - Najbardziej zawsze podoba się etap zdjęciowy, który ma najwięcej wspólnego z zabawą, natomiast potem przychodzi czas na żmudny montaż. Staramy się w tych warsztatach oddać największą inicjatywę dzieciom. Naszym zadaniem jest im podpowiadać i kierować na właściwe tory.


Młodsze dzieci mogły wziąć udział w warsztatach z zakresu filmu animowanego: -  Pracowaliśmy przez dwa dni z grupą dzieci z 6-tej klasy podstawówki – komentuje Marta Stróżycka, prowadząca warsztaty z filmu animowanego. - Próbowaliśmy im naświetlić jak powstaje film animowany i jak wyglądają poszczególne etapy produkcji. To była dla nich pierwsza szansa, żeby dotknąć tego medium i zrozumieć, że realizacja filmu animowanego wymaga dużo cierpliwości, ale i kreatywności. Największą frajdę dzieciom sprawia to, że mogą wymyślić wszystko od samego początku samodzielnie.


Wiesław Zięba, reżyser "Kropli Zorzy Polarnej", rozdaje dzieciom kolorowanki po seansie, fot. Borys Skrzyński/SFP.


- Gdynia Dzieciom ma charakter szczególny nie tylko dlatego, że rokrocznie bardzo wzrusza mnie widok setek małych kinomanów tłumnie wypełniających pokazy, ale i dlatego, że od przywitania dzieci zaczynam zawsze festiwalowy poniedziałek i w tym momencie czuję zawsze, że kolejny festiwal ruszył i rozwinął żagle – mówi Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk. - Jestem pewien, że na tych wyjątkowych pokazach miłością do kina zarażają się kolejne pokolenia dzieci, które w latach kolejnych zasiądą w Teatrze Muzycznym i będą śledzić polskie kino już jako dojrzali odbiorcy.


Warsztaty z filmu animowanego. fot. Borys Skrzyński/SFP.


Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Helios.


Mniej "zabawowy" etap montażu podczas warsztatów z planu filmowego, fot. Borys Skrzyński/SFP.

 

 

Albert Kiciński
FFG
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
[wideo] To były tygodnie szczęścia dla mnie
Rozdano Studenckie Oscary: Polki nagrodzone!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll