PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyserka filmów animowanych, autorka zdjęć filmowych, scenarzystka. Na często nagradzany dorobek artystyczny Zofii Ołdak składa się około 40 filmów krótkometrażowych. Przeważają filmy animowane dla dzieci, ale są też satyryczne animacje dla dorosłych i dokumenty. Zofia Ołdak od lat bardzo aktywnie działa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Reżyserka „Plastusiowego pamiętnika” 14 maja obchodzi 90. urodziny.
Zofia Ołdak urodziła się w Łodzi. Ukończyła Szkołę Główną Handlową - Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Trzyletni (1952-1955) nakaz pracy uniemożliwił jej start na inne studia. Uczęszczała na prywatne kursy rysunku, malarstwa, grafiki i historii sztuki w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Pochłonęła mnie fotografia, od niej zaczęła się moja droga do kina. W 1955 roku zdawałam na Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Przyjęto mnie za pierwszym razem, byłam wtedy jedyną dziewczyną na Wydziale – mówi pani Zofia. W Szkole, którą ukończyła w 1960 roku, także reżyserowała filmy. Jej pierwszy film, Rebus (1959), powstał jako ćwiczenie operatorskie, które pozwolono udźwiękowić. Etiuda ta otrzymała III nagrodę na Festiwalu Filmów PWSTiF w Warszawie. Zyskała też uznanie Normana McLarena.

Debiutem zawodowym Zofii Ołdak był film lalkowy dla dorosłych Hydraulicy (1960), zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W wytwórni odczytano go jako satyrę na klasę robotniczą i z oceną niedostateczną wysłano na kolaudację do Warszawy. W kolaudacji uczestniczył krytyk Lech Pijanowski, który nie lubił filmów lalkowych. Po projekcji wyznał wszakże, że pierwszy raz mu się taki film podobał, a hydraulicy będą mu się śnić po nocach. Uratował mój debiut – wspomina Zofia Ołdak.  Za inny satyryczny film lalkowy, Klient nasz pan (1963), artystka dostała Srebrnego Smoka na III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie i Wyróżnienie Jury Uniwersytetu Ludowego na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim. Po tych satyrach uznano, że powinnam robić tylko filmy dla dzieci. Wiązało się to z moimi przenosinami do Warszawy i rozpoczęciem pracy w Studio Miniatur Filmowych. Pozostałam przy filmie lalkowym, gdyż lubię formy przestrzenne. Często łączyłam lalki z żywym planem aktorskim. W „Miniaturach” zrobiłam serię „Piesek w kratkę” (1968), która na I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu zdobyła Brązowe Koziołki, a na III – Nagrodę Jury Dziecięcego „Marcinek”. Seria „Plastusiowy pamiętnik” (1980-1981) powstała w Se-Ma-Forze.

Po latach obie serie są nadal rozpowszechniane, a Plastuś ma w Łodzi spiżowy pomnik – cieszy się reżyserka. Zofia większość życia zawodowego poświęciła pracy nad filmami dla dzieci i młodzieży. Pokazy jej twórczości gromadziły tłumy malców z rodzicami, którzy znali te piękne filmy z własnego dzieciństwa i chcieli je sobie przypomnieć – mówi Witold Giersz. Spośród swych filmów nie animowanych Zofia Ołdak ceni sobie zwłaszcza dokumenty historyczne: Piosenka o porcelanie (1983) i Abecadło kaszubskie (1986) oraz Łatę (1988) i Halo, jestem tutaj! (1991). Od 1968 roku jest członkiem SFP. Zasiadała w Zarządzie Głównym i ciałach związanych z filmem animowanym oraz filmem dla dzieci i młodzieży, zainicjowała Dyskusyjny Klub Filmowy przy SFP. W ZAiKS-ie, do którego należy od 1971 roku, wypromowała coroczną Nagrodę za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży. Działała ponadto w Association Internationale du Film d’Animation (ASIFA) i Centre International du Film pour l’Enfance et la Jeunesse (CIFEJ). Zofia Ołdak została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu w 2015 roku otrzymała Platynowe Koziołki za Całokształt Twórczości.

Zofia Ołdak jest laureatką Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii (2015).
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.05.2020
Zobacz również
fot. SFP
Finał ScripTeast online
Bez zbędnego marudzenia. Wspomnienie o Włodzimierzu Niderhausie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll