PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
9 września 2016 roku ruszają 24. Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie, podczas których twórcy animacji będą doskonalić swoje umiejętności. Warsztatom towarzyszyć będą projekcje filmowe i wykłady zaproszonych gości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
To już 24. edycja Warsztatów, które trzy lata temu z Krakowa przeniosły się do Lanckorony. Malowniczy krajobraz, cisza i spokój, sprawiają, że miejsce to jest idealną przestrzenią do pracy artystycznej dla twórców.

Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego kierowane są głównie do młodych artystów i studentów, przygotowujących się do startu zawodowego, opracowujących koncepcje filmów debiutanckich, uzupełniających swoje umiejętności lub realizujących fragmenty swoich animacji. Warsztaty są odpowiedzią na potrzeby i  oczekiwania twórców, przygotowujących się do profesjonalnej działalności w zakresie filmu animowanego. Stwarzają warunki do przygotowania i realizacji projektów oraz inicjują ich produkcję i dystrybucję.

Warsztatami od początku ich istnienia kieruje Jerzy Kucia - twórca filmów animowanych, laureat licznych międzynarodowych nagród i autor szeregu inicjatyw w tej dziedzinie. Dotychczas odbyły się już 23 edycje Warsztatów, w których wzięli udział uczestnicy z ponad stu krajów. Niejednokrotnie zresztą rosnące zainteresowanie Warsztatami i liczba chętnych znacznie  przewyższała możliwości organizacyjne.


Kadr z filmu "Na lodzie". Fot. mat. prasowe.

Zakres działalności Warsztatów rozwinął się wraz z przeniesieniem ich do Lanckorony

Obecnie, równolegle do zajęć dla profesjonalistów, prowadzone są zajęcia dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy gminy Lanckorona i okolic uczą się, jak tworzyć filmy animowane różnymi technikami. Warsztaty kończą się pokazem krótkometrażowych filmów zrealizowanych przez dzieci.

Co roku Warsztatom towarzyszą też liczne pokazy filmowe i wykłady znamienitych gości – polskich i zagranicznych. W tym roku swoją obecnością zaszczycą: prof. Andreas Hykade, prof. Hubert Sielecki, prof. Marcin Giżycki, Agnieszka Taborska, Nadja Rademacher, Marek Serafiński i Andrzej Orzechowski

9 września o godzinie 18.00 odbędzie się uroczyste  otwarcie Warsztatów, połączone z pokazem filmów animowanych wyprodukowanych przez Serafiński Studio, które skupia wokół siebie niezależnych twórców filmu animowanego, takich jak: Piotr Dumała, Małgorzata Bosek czy Ewa Borysewicz. Filmy zaprezentuje założyciel Studia, reżyser i producent Marek Serafiński.

10 września o godzinie 17.00 odbędzie się pokaz filmów animowanych i eksperymentalnych przygotowywany przez Huberta Sieleckiego. To twórca animacji, a także profesor Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu oraz założyciel austriackiego organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (AISFA). W 2007 roku utworzył nagrodę Hubert Sielecki Prize, która przyznawana jest młodym, wyróżniającym się austriackim twórcom filmów eksperymentalnych i animowanych. Po pokazie, o godzinie 18.30, odbędzie się występ muzyczny Huberta Sieleckiego i Luise Buisman.

Podczas Warsztatów gościem będzie także Marcin Giżycki, krytyk filmowy i historyk animacji, twórca, a także wykładowca uczelni artystycznych w USA i Polsce. 11 września o godz. 17.00 zaprezentuje etiudy studenckie z Rhode Island School of Design.

12 września o godz. 18.00 wykłady otwarte podczas Warsztatów poprowadzą Nadja Rademacher z Niemieckiego Instytutu Filmu Animowanego (DIAF), która  opowie o zespołach animatorskich w Niemczech i Austrii oraz Agnieszka Taborska, pisarka i historyczka sztuki, która 13 września o godz. 18.00 wygłosi także wykład pt. „Roland Topor: rysunki, plakaty, filmy animowane”.


Kadr z filmu "Hokus-Pokus". Fot. mat. prasowe.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych

13 września o godz. 9.00 Andrzej Orzechowski zaprezentuje filmy dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała. Będzie to okazja do zobaczenia przygód dobrze znanych bohaterów, jak Bolek i Lolek czy Kapitan Kliper. W programie znajdą się też animacje „Hokus-Pokus” i „Kocidrapka”.

14 września o godzinie 18.00 - spotkanie z Andreasem Hykade, połączone z projekcją filmów.  Andreas Hykade jest twórcą filmów animowanych, a także pedagogiem – dyrektorem Instytutu Filmu Animowanego w Filmakademie Baden-Württemberg. Wyreżyserował nagradzane na całym świecie animacje, m.in. „Ring of Fire”, która zostanie zaprezentowana w Lanckoronie, zaś w kulturę popularną wpisał się jako twórca kultowych teledysków Gigi D’Agostino.


Andreas Hykade. Fot. mat. prasowe.

Warsztaty Filmu Animowanego skierowane są więc nie tylko do twórców filmu animowanego, ale także do wszystkich, którzy zainteresowani są tą dziedziną sztuki filmowej. To wyjątkowa okazja, by spotkać osobiście znanych i cenionych na całym świecie artystów, pedagogów i krytyków oraz  zobaczyć filmy, których nie znajdziecie w kinach, ani w Internecie.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video Studio A, a partnerami i sponsorami tej edycją są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Kraków, Deutsches Institut für Animationsfilm DIAF z Drezna oraz Gmina Lanckorona. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

24. Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego
9-18 września 2016 roku
Gminny Ośrodek Kultury Lanckorona, ul. Krakowska 473, Lanckorona
TS
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  1.09.2016
Zobacz również
fot. mat. prasowe.
Europejska premiera "Powidoków"
100 tys. widzów Orange Kino Letnie 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll