PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski odebrał 31 sierpnia 2016 roku Złotego Lwa za całokształt twórczości podczas Gali otwarcia 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Prestiżową nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji wręczyli Jerzemu Skolimowskiemu: Paolo Baratta - prezydent Biennale w Wenecji i Jeremy Irons - aktor, który wystąpił w filmie reżysera "Fucha" z 1982 roku.


Paolo Baratta, Jerzy Skolimowski i Jeremy Irons. Fot. Biennale di Venezia - MFF w Wenecji.

- Na liście osób uhonorowanych tym wspaniałym wyróżnieniem jednym z pierwszych jest mój ulubiony reżyser, Orson Welles. Po nim na liście nagrodzonych znajduje się oszałamiający zestaw nazwisk najwybitniejszych twórców światowego kina. - powiedział Jerzy Skolimowski po otrzymaniu informacji o przyznaniu Złotego Lwa. - Jestem niezmiernie wdzięczny Festiwalowi i dyrektorowi Alberto Barberze za ogromny zaszczyt znalezienia się w tak znakomitym towarzystwie. Przyjmuję go jako zachętę do dalszej pracy i jako wyraz uznania również dla współczesnej polskiej kinematografii. Będę się starał, żeby ten sukces nie przewrócił mi w głowie".

Obok polskiego twórcy Złotym Lwem za całokształt twórczości zostanie wyróżniony w Wenecji francuski aktor Jean-Paul Belmondo.


Gala otwarcia 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Fot. Biennale di Venezia - MFF w Wenecji.

Jerzy Skolimowski twórca światowego formatu


Jerzy Skolimowski ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami filmowymi. Jest autorem scenariusza do filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, współtworzył scenariusz słynnego "Noża w wodzie" Romana Polańskiego.

Debiut reżyserski Skolimowskiego to nakręcony w 1964 roku film fabularny "Rysopis", oparty na fragmentach prac dyplomowych autora. Kolejne filmy Skolimowskiego, m.in "Walkower" (1965) i "Bariera" (1966) zyskały miano "pejzaży mentalnych", opowiadały o ludziach daremnie poszukujących swojego miejsca w społeczeństwie. Po tym, jak w 1967 roku cenzura odrzuciła film "Ręce do góry", Skolimowski opuścił Polskę. Pracował we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. W tym okresie powstały obrazy nagradzane na największych światowych festiwalach filmowych. W 1967 jury festiwalu w Berlinie przyznało Skolimowskiemu Złotego Niedźwiedzia za film "Start".

Jego filmy były też kilkakrotnie nagradzane w Cannes: nagrodą jury ("Wrzask", 1978), nagrodą za scenariusz ("Fucha", 1982) oraz nagrodą specjalną jury ("The Lightship", 1985). Za film "Ferdydurke" (1991) Skolimowski był także nominowany do Złotego Lwa w Wenecji. W 2003 roku uhonorowany został natomiast Polską Nagrodą Filmową Orzeł, przyznaną mu za "niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze".


Kinga Preis w filmie "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego z 2008 roku. Fot. Gutek Film.

W 2008 roku reżyser zdecydował się na powrót do Polski, by nakręcić film "Cztery noce z Anną", z Kingą Preis z roli głównej. Film ten otwierał canneńską sekcję Quinzaine des Réalisateurs i został nagrodzony m.in. Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio. Za ten obraz Jerzy Skolimowski otrzymał także w 2009 roku Orła dla najlepszego reżysera.

W 2010 roku podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Jerzy Skolimowski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za "Essential Killing". Filmowi temu przyznano wówczas także Nagrodę Aktorską (Coppa Volpi) za najlepszą rolę męską (Vincent Gallo). Film ten nagrodzono na wielu międzynarodowych i krajowych wydarzeniach filmowych - m.in. otrzymał pięć nagród - w tym najważniejszą: Złote Lwy dla najlepszego filmu - podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za zdjęcia do "Essential Killing" Adam Sikora uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.


Wojciech Mecwaldowski w filmie "11 minut" Jerzego Skolimowskiego z 2015 roku. Fot. Kino Świat.

Najnowszy film reżysera "11 minut" znalazł się w weneckim Konkursie Głównym w 2015 roku i nadal prezentowany jest na wielu światowych festiwalach.

Jerzy Skolimowski, kojarzony przede wszystkim z kinem (także jako aktor) jest artystą wszechstronnym, autorem sztuk teatralnych i tomików poezji. Zajmował się także malarstwem i muzyką jazzową.

Wenecki Złoty Lew za całokształt twórczości jest przyznawany od roku 1969. Wśród twórców wyróżnionych tą prestiżową nagrodą znajdują się m.in. Michelangelo Antonioni, Martin Scorsese, Eric Rohmer i Andrzej Wajda.

Więcej informacji: TUTAJ .


TS
MFF w Wenecji/PISF
Ostatnia aktualizacja:  1.09.2016
Zobacz również
fot. Biennale di Venezia.
Znamy laureatów I. Małopolskiego Studia Debiutów
Wenecja: Premiera nowego filmu Toma Forda z muzyką Polaka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll