PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Błyskotliwy wstęp Grażyny Torbickiej i projekcja filmu „Fucha” były najważniejszymi wydarzeniami trzeciego dnia Przeglądu Filmów Jerzego Skolimowskiego w kinie Kultura. Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo.
Grażyna Torbicka wprowadziła widzów w tematykę filmu "Fucha" (ang. Moonlighting) z 1982 rok. Dziennikarka opowiedziała o powstawaniu scenariusza, aktorach i reżyserze. Jerzy Skolimowski chciał nakręcić film o wyobcowaniu Polaków za granicą. Scenariusz "Fuchy"  powstał w ciągu zaledwie trzech tygodni, między końcem grudnia i 22 stycznia 1982 r., zdjęcia rozpoczęto 12 lutego.

fot. Michał Żebrowski/East News/SFP

Skolimowski bardzo cieszył się z udziału Jeremy'ego Ironsa grającego Nowaka. Znakomity aktor, bardzo wówczas popularny po roli w głośnym filmie Karela Reisza "Kochanica Francuza", podnosił prestiż filmu. Związany jednak wcześniejszymi zobowiązaniami przyjął propozycję Skolimowskiego pod warunkiem, że zdjęcia zostaną zakończone nie później niż na początku marca. Reżyser i reszta ekipy filmowej pracowali więc równie intensywnie, jak ukazani w filmie Polacy. Trzech pozostałych mężczyzn znalazł Skolimowski niemal przypadkowo. Lipiński i Stanislav przebywali już w Anglii od pewnego czasu, Haczkiewicz przyjechał tam z wycieczką 8 grudnia 1981 r. i nie zdążył wrócić do kraju. Reżyser pomógł im znaleźć mieszkania, a Haczkiewicz mieszkał nawet przez pewien czas w jego domu w Kensington. Jego odczucia i refleksje wykorzystał Skolimowski pisząc scenariusz "Fuchy". 

ZOBACZ RELACJĘ WIDEO:


W filmie "Fucha" Jeremy Irons gra Nowaka, Polaka, który przewodzi ekipie budowlanej z Polski. Na początku grudnia 1981 roku wyjeżdżają do Londynu, gdzie mają zająć się remontem domu majętnego zleceniodawcy. W miesiąc zarobią tyle, ile w ojczyźnie przez rok. Oczywiście pracują na czarno, a o kapitalistycznej Wielkiej Brytanii nie wiedzą nic. Ale zaradni mężczyźni nie dają sobie w kaszę dmuchać. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki Nowak nie dowie się, że w kraju wybuchł stan wojenny. Mężczyzna, który jako jedyny mówi po angielsku, staje przed dylematem: zachowywać się, jak gdyby nigdy nic, czy też poinformować kolegów o trudnej sytuacji, w której mogli znaleźć się ich bliscy. Momentami komiczna opowieść o losach polskich emigrantów na obczyźnie zamienia się w studium tego, do czego zdolna jest jednostka, by wywiązać się z postawionego przed nią zadania.Reżyser został za tę gorzką refleksję uhonorowany w Cannes nagrodą za scenariusz.


Przegląd Filmów Jerzego Skolimowskiego odbywa się w dn. 8 - 11 maja 2023 w kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina. Jedna osoba może odebrać 4 wejściówki. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.

Program Przeglądu Filmów Jerzego Skolimowskiego w kinie Kultura

11 maja 2023
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Jerzym Skolimowskim i Ewą Piaskowską
19:30 pokaz filmu „IO”

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.05.2023
Zobacz również
Nowi "Sami swoi": Adam Bobik i Karol Dziuba w głównych rolach
Sony Pictures rozszerza współpracę z HBO Max w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll