PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.07.2016
Polski kompozytor Abel Korzeniowski otrzymał nominację do nagrody Emmy w kategorii najlepsza muzyka oryginalna w serialu dramatycznym za produkcję Telewizji Showtime „Penny Dreadful”. Jest to jego kolejne wyróżnienie za ten serial. Polak od lat pracuje w USA, gdzie stworzył muzykę m.in. do „Samotnego mężczyzny” w reż. Toma Forda i „W.E.” w reż. Madonny.
Serial "Penny Dreadful" wyprodukowała amerykańska stacja telewizyjna Showtime. W Polsce serial nosi tytuł "Dom grozy" i jest emitowany w telewizji HBO.

Nagroda Emmy nazywana jest „telewizyjnym Oscarem”. Jest jedną z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka). Emmy zostaną wręczone 18 września 2016 roku już po raz 68.

Czołówka serialu "Penny Dreadful"Abel Korzeniowski urodził się w 1972 roku w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli oraz studiów kompozytorskich u Krzysztofa Pendereckiego. W latach 1999–2001 był tam asystentem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki krakowskiej uczelni.

Przed rozpoczęciem kariery w Stanach Zjednoczonych skomponował muzykę m.in. do filmów: Jerzego Stuhra "Duże zwierzę" i "Pogoda na jutro" oraz „Anioł w Krakowie” w reż. Artura Więcka czy animowanej „Gwiazdy Kopernika”, a także filmów dokumentalnych i spektakli Teatru Telewizji.

Zachwycająca muzyka do „Samotnego mężczyzny”

Kamieniem milowym w jego karierze okazała się kompozycja do „Samotnego mężczyzny” w reż. Toma Forda w 2009 roku, która wywołała ogromny zachwyt zarówno wśród krytyków jak i widzów. Abel Korzeniowski zdobył za nią m.in. nominację do Złotego Globu oraz wiele innych nagród.Kolejne propozycje posypały się jak z rękawa. Madonna zaproponowała mu skomponowanie muzyki do jej filmu „W.E.”, za który otrzymał swoją drugą nominację do Złotego Globu, a następnie aranżacje części utworów na jej  trasę koncertową MDNA w 2012 roku.Za muzykę do najnowszej wersji „Romea i Julii” w reż. Carlo Carlei’ego Abel Korzeniowski otrzymał aż trzy nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej (najlepszy muzyka filmowa, najlepsza muzyka oryginalna w dramacie oraz najlepszy kompozytor 2013).

Penny Dreadful – Dom Grozy

Jego kolejnym znaczącym osiągnięciem okazała się muzyka do hitu telewizji Showtime „Penny Dreadful” („Dom grozy”), który doczekał się jak do tej pory trzech sezonów. Za kompozycję do serialu z Evą Green i Joshem Hartnettem w rolach głównych Abel Korzeniowski otrzymał w 2015 roku nagrodę BAFTA TV Craft, dwie nominacje do Emmy 2015 (najlepsza muzyka oryginalna w serialu dramatycznym i najlepszy temat muzyczny) i Emmy 2016 (ponownie za najlepszą muzykę oryginalną w serialu dramatycznym).


Gwiazdy serialu "Penny Dreadful". Fot. Showtime.

W 2015 roku Abel Korzeniowski skomponował muzykę do filmu Borysa Lankosza "Ziarno prawdy".

Tomasz Sztuka
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  17.07.2016
Zobacz również
fot. Marcin Oleszczyk
Smosarska, Benita, Halama na Festiwalu w Gdyni
Polskie filmy na 10. Festiwalu Dwa Brzegi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll