PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.03.2019
W księgarniach można kupić reedycję jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich kilkunastu lat. Na półki trafia bowiem nagrodzony NIKE bestseller Joanny Bator pt.: „Ciemno, prawie noc”. To idealna okazja, aby zapoznać się z książką jeszcze przed zobaczeniem jej adaptacji, za którą odpowiada sam Borys Lankosz – twórca m.in.: „Rewersu” i „Ziarna prawdy”. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć efekty jego pracy już 22 marca, kiedy film pojawi się w kinach.

„Ciemno, prawie noc – ta zbitka słów prześladowała mnie, nie dawała o sobie zapomnieć. Gdy narodziły się z niej zalążki opowieści, przeraził mnie ich mrok” – mówi Joanna Bator. - „Jest taka scena we Władcy Pierścieni, gdy zrozpaczony, pozbawiony sił Frodo kryje się przed Nazgûlem w ruinach miasta. Stracił wiarę w sens swojej wędrówki. Po co to wszystko? Wierny towarzysz Sam odpowiada mu z właściwą sobie prostotą, że na tym świecie ciągle istnieje dobro i warto o nie walczyć. O tym jest ta książka”.

 

Historia Alicji Tabor osadzona w skrywającym mroczne tajemnice Wałbrzychu, entuzjastycznie przyjęta przez polską krytykę literacką, przyniosła jej autorce międzynarodową sławę oraz uznanie, do dziś pozostając jedną z najważniejszych polskich powieści ostatnich kilkunastu lat.

 

Joanna Bator – pisarka. Jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Za reportaż „Japoński wachlarz” (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Już pierwsza powieść „Piaskowa góra” (2009) przyniosła Joannie Bator międzynarodowe uznanie. Jej „wałbrzyska trylogia” – „Piaskowa Góra” (2009), „Chmurdalia” (2010) oraz "Ciemno, prawie noc" (2012) – przetłumaczona została na wiele języków. Powieść "Ciemno, prawie noc" zdobyła w 2013 r. Nagrodę Literacką Nike. Ostatnie wydane powieści autorki to „Rok królika” (2016) oraz „Purezento” (2017).Ekranizacja głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE powieści Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza ("Ziarno prawdy", „Rewers”). Film produkują Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film, producenci wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej Rodziny”. Scenariusz "Ciemno, prawie noc" to wspólne dzieło Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza, które zręcznie łączy historię kryminalną z elementami kina grozy. W rolę dziennikarki Alicji Tabor, która powraca do rodzinnego miasta, aby napisać reportaż o tajemniczych zaginięciach dzieci, wcieli się Magdalena Cielecka. W obsadzie znajdują się również: Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski czy Roma Gąsiorowska.


Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu.  Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas.


"Ciemno, prawie noc" w kinach od 22 marca.

 

MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  18.03.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„III” Marty Pajek najlepszą animacją na Tricky Women
Polish Cinema for Beginners na wiosnę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll