PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zawrotną liczbą zgłoszeń zakończył się tegoroczny nabór filmów do nadchodzącej, 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Podobnie jak w zeszłym roku, ponad trzy tysiące filmowych produkcji krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych napłynęło z najdalszych zakątków świata.
Kilkunastu ekspertów w niezwykle wymagającym procesie selekcji wybierze filmy, które zostaną zakwalifikowane do czterech festiwalowych konkursów i zaprezentowane publiczności w Krakowie na przełomie maja i czerwca 2016 roku.

Najwięcej zgłoszonych filmów, bo aż 1633, stanowią filmy fabularne.

- Wśród fabuł na pewno widać zainteresowanie tematyką uchodźczą i to nie tylko wśród filmowców z Europy. Z drugiej strony nie brakuje shortów, których autorzy mierzą się z innymi demonami i wyzwaniami - kulturowymi, społecznymi. Na ekranie pojawiają się bohaterowie młodzi, zbuntowani albo zrozpaczeni, samotni albo zakochani - cała galeria postaci. Co mnie osobiście bardzo cieszy i mam nadzieję znajdzie również odzwierciedlenie w ostatecznej selekcji - można wśród zgłoszeń znaleźć ciekawe shorty gatunkowe - komentuje Dagmara Romanowska, krytyk filmowy, selekcjoner Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmy dokumentalne, stanowią jedną z najważniejszych części festiwalowego programu. W tym roku o kwalifikację do konkursów walczy aż 1285 filmów. - Wojna na Ukrainie, kryzys uchodźczy, narastająca ksenofobia w Europie Środkowo-Wschodniej, ludzie żyjący na społecznych obrzeżach  – to tematy, które najczęściej przewijają się w dokumentach nadesłanych do nas z całego świata. Staramy się wybierać takie tytuły, które pokazują, że zmienia się nie tylko świat, ale także sam dokument - tłumaczy selekcjoner sekcji dokumentalnych, krytyk filmowy, Anita Piotrowska.  

Spośród ponad 3300 propozycji filmowych z całego świata, 321 pochodzi z Polski. Najwięcej zgłoszono filmów fabularnych - 1633, w tym 101 polskich; drugie pod względem liczebności są długometrażowe dokumenty (o czasie trwania powyżej 30 minut) – tu napłynęło 744 propozycji, w tym 81 polskich. Na trzecim miejscu znalazły się krótkometrażowe dokumenty (krótsze niż 30 minut) – zgłoszono 541 filmów, w tym 83 polskie, filmy animowane są na czwartej pozycji – zgłoszono ich 404, w tym 56 polskich.

Najwięcej zagranicznych zgłoszeń napłynęło do nas z Niemiec (316) i Francji (281). Podium zamyka USA (252). W następnej kolejności pojawiły się m.in.Hiszpania (226), Wielka Brytania (212), Rosja (191) i Włochy (141).

Napłynęło także wiele zgłoszeń z odległych zakątków globu, z takich krajów jak: Bahrajn, Angola, Dominikana, Filipiny, Ekwador, Gujana, Gwatemala, Haiti, Kambodża, Kamerun, Kenia, Madagaskar, Birma, Nepal, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Sahara Zachodnia, Trynidad i Tobago, Uganda, Wyspy Owcze, Wyspy Świętego Tomasza i Księżyca, Zimbabwe.

Kilkunastoosobowa komisja selekcyjna, pod kierunkiem dyrektora Festiwalu, Krzysztofa Gierata, składająca się z wybitnych krytyków, teoretyków filmu oraz twórców i producentów przez pół roku mierzy się z wyzwaniem wybrania tych najlepszych filmów, spośród tysięcy zgłaszanych propozycji. Skrupulatnie tworzona lista zakwalifikowanych filmów określi finalny kształt programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wyniki selekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Festiwalu na początku kwietnia.

WRÓB
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  21.02.2016
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski
Berlinale 2016: Pod znakiem koprodukcji
Zgłoś film na Solanin Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll