PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Ukrainie. Tegoroczna edycja miała rozpocząć się 25 marca w Kijowie. W wyniku brutalnego ataku Rosji i trwającej wojny, nie jest to możliwe. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego postanowili wesprzeć przyjaciół i wbrew okrutnemu losowi zorganizować część ukraińskiego festiwalu w Krakowie…w kinie Kijów.

„Już od pierwszych chwil inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, pełne niepokoju i troski myśli kierowaliśmy w stronę naszych przyjaciół zza wschodniej granicy. Budowane od lat relacje z organizatorami festiwali, jak również filmowcami dawno wykroczyły poza sferę zawodową” - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego KFF – „Bardzo szybko wyszliśmy z inicjatywą zaproszenia festiwalu Docudays UA do Krakowa - w zupełnie innej niż dotychczas roli”.

 

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na przełomie maja i czerwca, odbędą się pokazy najnowszych ukraińskich filmów dokumentalnych, które w tym roku zakwalifikowane zostały do prestiżowego konkursu krajowego festiwalu Docudays UA. Ponadto, o ile tylko będzie to możliwe, zaproszeni zostaną organizatorzy festiwalu i twórcy konkursowych filmów, które oceni międzynarodowy skład jury, a wręczenie nagród nastąpi podczas finałowej gali krakowskiego festiwalu. Filmy pokazywane w Krakowie traktowane będą jako krajowe (ukraińskie) premiery, co pozwoli utrzymać im status premier międzynarodowych i zapewni twórcom otwartą ścieżkę do ubiegania się o udział w kolejnych prestiżowych wydarzeniach filmowych.

 

Kadr z filmu "Plai", fot. materiały prasowe KFF


“Od kilku dni prowadzimy pełne emocji rozmowy z organizatorami Docudays UA, którzy niestety przebywają w najbardziej zagrożonych regionach Ukrainy. Zaledwie kilka godzin temu odetchnęliśmy z ulgą, gdy kilkorgu z nich udało się bezpiecznie przedostać do Polski.” - dodaje Barbara Orlicz-Szczypuła.

 

“Tradycyjnie program konkursu krajowego jest ogłaszany jako pierwszy. W tym roku stało się to na dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę.” - mówi Darya Bassel, programerka i szefowa części branżowej Docudays UA - “W moim tekście, który został opublikowany na stronie internetowej napisałam wtedy: <> I tak jest nadal. Cieszę się, że te filmy zostaną pokazane publiczności na dużym ekranie kina Kijów. Mam nadzieję, że do czasu projekcji nasz kraj będzie wolny od rosyjskich terrorystów i wszyscy będziemy mogli wspólnie świętować miłość, odwagę i wolność. Jestem niezmiernie wdzięczna naszym przyjaciołom z Krakowskiego Festiwalu Filmowego za ich wsparcie.”

 

“Filmy oglądałem przez kilka godzin ze ściśniętym sercem.”  - podsumowuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. - “Pokazują Ukrainę jeszcze sprzed tej zbrodniczej agresji, ale echa wojny na Krymie są tam obecne, a zagrożenie dla całego kraju coraz bardziej realne. To bardzo bolesne, gdy wyobrażam sobie te miejsca i tych ludzi teraz. Wierzę, że filmy przedstawimy wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Kijowa, a po projekcjach porozmawiamy z ich twórcami. Obecność filmów, projektów i gości z Ukrainy będzie wyrazem solidarności polskiego i międzynarodowego środowiska filmowego z naszymi sąsiadami.”


Ponadto, do udziału w KFF Industry (program wydarzeń dla branży filmowej)  i CEDOC Market (market koprodukcyjny Europy Środkowo-Wschodniej organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego) zaproszone zostaną najnowsze ukraińskie projekty dokumentalne, które miały być również prezentowane międzynarodowej branży podczas Docudays UA w Kijowie.

 

Cały dochód ze sprzedaży biletów na pokazy ukraińskich filmów zostanie przekazany festiwalowi Docudays UA.


Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online od 3-12 czerwca 2012 roku. Szczegółowy program i harmonogram projekcji będzie dostępny na stronie TUTAJw pierwszej połowie maja.  

 

MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2022
Zobacz również
Zbigniew Domagalski. Widz musi czuć się komfortowo
Przedstawiamy uczestników Doc Lab Poland 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll