PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.12.2015
15 grudnia 2015 roku pożegnaliśmy Wojciecha Szczudło, producenta i zasłużonego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Pogrzeb odbył się w Kościele Św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wojciech Szczudło został pochowany na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zbigniew Domagalski, najbliższy współpracownik Szczudły. Razem w latach 80-tych zakładali Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Kalejdoskop, dzisiejsze Studio Kalejdoskop. Wyprodukowali razem około 200 filmów. Kilka słów o zmarłym powiedział również Marek Drążewski, Przewodniczący Zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, gdzie Szczudło pełnił również funkcję członka Zarządu.

- Wojtek był dla mnie bardzo ważną osobą – wspomina reżyserka  i scenarzystka Małgorzata Imielska. - Znaliśmy się od 20 lat. On kochał kino. Byłam z Wojtkiem w Afganistanie, w Ameryce. Zrobiliśmy razem naprawdę sporo filmów. Najważniejsze było to, że potrafił rozwiązać każdy problem. Nawet jeżeli nie był na początku przekonany do projektu, później wchodził w niego całym sobą.


fot. Krzysztof Durmaj/ArtZoom/SFP

Wojciech Szczudło urodził się 3 czerwca 1951 roku w Strzelinie. Był absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę zawodową zaczynał pod koniec lat 70. jako asystent kierownika produkcji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Jako kierownik produkcji uczestniczył w realizacji kilkudziesięciu dokumentów.

Od początku lat 90. był również producentem filmów dokumentalnych m.in. Marcela Łozińskiego („Wszyscy byliśmy dziećmi”, "Autoportret", „A gdyby tak się stało”), Małgorzaty Imielskiej („Młodość w czasach Zagłady”, "Dzieciństwo w cieniu śmierci", "Powiedz mi, dlaczego?", „Przeżyć Afganistan”), Ireny Kamieńskiej („Góra Kalwaria w Jerozolimie”, „Kościół na górze Syjon”, „Architekt”), Pawła Kędzierskiego („Płyniemy”), Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego („Moja Moskwa”, „Teren uspokojony”, „Tata, I love you”, „Dom nad Missisipi”, „Amerykanin w PRL-u”, „Obietnica dzieciństwa”), Krzysztofa Magowskiego („Świat moich wujków”), Marii Zmarz-Koczanowicz („Miłość bez wizy”, „Miłość do płyty winylowej”, „Dzieci rewolucji”), Krzysztofa Wierzbickiego („Szkoła dla orłów”, „Tony Halik opisuje świat”), Andrzeja Titkowa („Sex to sex”), Jędrzeja Niestroja i Pawła Przybyła („Przyszedł człowiek i wziął”), Pawła Ferdka („Przywódcy”), Marcina Pieczonki („Krok po kroku”) czy też Marcina Latałły („Druga strona plakatu”).

Przez pewien czas Wojciech Szczudło był także producentem niezwykle popularnego telewizyjnego cyklu filmów podróżniczych „Pieprz i wanilia”, który przez lata realizowali Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. Przyczynił się także do powstania serialu dokumentalnego Pawła Łozińskiego zatytułowanego „Japonia”.

Od 1983 roku był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w ostatnich latach pełnił również funkcję członka zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP. Zmarł 9 grudnia 2015 roku.


AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.12.2015
Zobacz również
fot. Krzysztof Durmaj/ArtZoom/SFP
Ruszyły zdjęcia do czwartej serii „O mnie się nie martw”.
Jerzy Hoffman z Nagrodą Specjalną SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll