PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.12.2015
Przez kilka dekad był kierownikiem produkcji, a następnie cenionym producentem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych. Miał 64 lata.
Wojciech Szczudło urodził się 3 czerwca 1951 roku w Strzelinie. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę zawodową zaczynał pod koniec lat 70. jako asystent kierownika produkcji w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Jako kierownik produkcji uczestniczył w realizacji kilkudziesięciu dokumentów. Był współtwórcą Studia Filmowego Kalejdoskop.

Od początku lat 90. był producentem filmów dokumentalnych m.in. Marcela Łozińskiego („Wszyscy byliśmy dziećmi”, „Autoportret”, „A gdyby tak się stało”), Małgorzaty Imielskiej („Młodość w czasach Zagłady”, „Dzieciństwo w cieniu śmierci”, „Powiedz mi, dlaczego?”, „Przeżyć Afganistan”), Ireny Kamieńskiej („Góra Kalwaria w Jerozolimie”, „Kościół na górze Syjon”, „Architekt”), Pawła Kędzierskiego („Płyniemy”), Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego („Moja Moskwa”, „Teren uspokojony”, „Tata, I love you”, „Dom nad Missisipi”, „Amerykanin w PRL-u”, „Obietnica dzieciństwa”), Krzysztofa Magowskiego („Świat moich wujków”), Marii Zmarz-Koczanowicz („Miłość bez wizy”, „Miłość do płyty winylowej”, „Dzieci rewolucji”), Krzysztofa Wierzbickiego („Szkoła dla orłów”, „Tony Halik opisuje świat”), Andrzeja Titkowa („Sex to sex”), Jędrzeja Niestroja i Pawła Przybyła („Przyszedł człowiek i wziął”), Pawła Ferdka („Przywódcy”), Marcina Pieczonki („Krok po kroku”) czy też Marcina Latałły („Druga strona plakatu”).

Przez pewien czas Wojciech Szczudło był także producentem niezwykle popularnego telewizyjnego cyklu filmów podróżniczych „Pieprz i wanilia”, który przez lata realizowali Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. Przyczynił się także do powstania serialu dokumentalnego Pawła Łozińskiego zatytułowanego „Japonia”. 

Od 1983 roku był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w ostatnich latach pełnił również funkcję członka zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP. Zmarł 9 grudnia 2015 roku.

Pogrzeb odbędzie się 15 grudnia 2015 roku o godzinie 13.00, w Kościele Św. Marii Magdaleny w Warszawie, ul. Wólczyńska 64, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Wawrzyszewski.

MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.12.2015
Zobacz również
fot. SFP
Kolejna nagroda dla "Jurka"
70. urodziny Andrzeja Jasiewicza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll