PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.11.2015
Jeden z najzdolniejszych polskich operatorów filmowych zdobył właśnie nagrodę za zdjęcia do filmu "Dawn" na Black Nights Film Festival 2015 w Tallinie. To już kolejne wyróżnienie dla tego filmowca w tym roku.
"Dawn" ("Ausma") to pierwsza w historii polsko-łotewsko-estońska koprodukcja. Jej autorką jest znana łotewska reżyserka Laila Pakalnina. Film, w którym jedną z najistotniejszych ról zagrał Wiktor Zborowski, miał swoją światową premierę na zakończonym niedawno Black Nights Film Festival 2015 w Tallinie dokładnie w Dniu Święta Niepodległości Republiki Łotewskiej (18 listopada).

Wiktor Zborowski w filmie fabularnym "Dawn".

"Dawn" został zainspirowany historią wiejskiego chłopca Pawki Morozowa (1928-1932), który zadenuncjował własnego ojca, uczestnika spisku kułaków przeciwko komunistom, chcącym założyć we wsi kołchoz. Po swojej śmierci Pawlik został wypromowany na patrona ruchu pionierskiego w Związku Radzieckim jako wzór donosicielstwa i niszczenia więzi rodzinnych w imię wyższego dobra, jakim jest istnienie państwa radzieckiego. Na podstawie ww. opowieści Izaak Babel napisał scenariusz filmu, który następnie na ekran przeniósł Siergiej Eisenstein ("Łąki bieżyńskie"). Laila Pakalnina przeniosła swoich bohaterów do lat 60. XX wieku do radzieckiej wioski, znajdującej się na terenie obecnej Łotwy. Obserwujemy  życie młodego Janisa, który jest również jest pionierem w kołchozie o nazwie Dawn. Donosi na swojego ojca i zostaje zaadoptowany przez lokalnego włodarza partyjnego Karlisa (w tej roli Wiktor Zborowski). Wierzy w utopijny świat, jaki wmawiają mu komuniści, ale jego biologiczny ojciec mści się na nim...

Łotewska reżyserka zrealizowała półtoragodzinną czarno-białą tragikomiczną opowieść. Zagraniczni krytycy podkreślają, że zarówno w swojej treści jak i formie "Dawn" przypomina trochę "Białą wstążkę" Hanekego oraz "Idę" Pawła Pawlikowskiego. Znamienne jest to, że nagrodzony za zdjęcia do tej koprodukcji Wojciech Staroń ma już na swoim koncie czarno-białą fabułę. Chodzi oczywiście o "Papuszę" Krzysztofa Krauzego, przy której pracował wespół z Krzysztofem Ptakiem.

Nagroda zdobyta w Estonii to niejedyny sukces Wojciecha Staronia w Estonii. Wyreżyserowani przez niego dokumentalni "Bracia" zdobyli m.in. nagrodę sekcji "SemainDeLaCritique" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Złotego Gołębia oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku oraz Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych na Camerimage w Bydgoszczy. Z kolei szwedzki dokument "Don Juan" (reż. Jerzy Śladkowski), do którego zrobił zdjęcia, wygrał prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Na premierę czeka film "Ptaki śpiewają w Kigali" (reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze), do którego również robił zdjęcia.




 
Marcin Zawiśliński
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2015
Zobacz również
fot. AKPA
Nominacje do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego
Spotkanie z Markiem Koterskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll