PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.10.2015
Chodzi o "Gwiazdy", najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego, opowiadający skomplikowaną historię, słynącego z bajecznej techniki, piłkarza Górnika Zabrze i reprezentacji Polski Jana Banasia.
Grażyna Torbicka, prowadząca na antenie TVP2 program "Kocham kino", zagrała... swoją mamę, Krystynę Loskę, znaną i popularną przed laty, także na Śląsku skąd pochodzi, prezenterkę telewizji publicznej. Dodajmy, że jej mąż Henryk Loska był przez kilka dekad działaczem piłkarskim. Nie tylko bliskim współpracownikiem Kazimierza Górskiego, ale także  działaczem Górnika Zabrze w okresie, kiedy grał tam Jan Banaś, główny bohater filmu "Gwiazdy". - Jan Kidawa-Błoński zaproponował, abym zagrała taki epizodzik. Zagrała moją mamę. (...) Musiałam się przeistoczyć w moją mamę. W tę fryzurkę, w tę blondynkę - zdradziła Grażyna Torbicka w telewizyjnym "Pytaniu na Śniadanie".

Urodzony w 1943 roku w Berlinie Jan Banaś był synem Ślązaczki z Katowic i niemieckiego oficera Wehrmachtu Paula Hemminga. Po wojnie wraz z przekonaną o śmierci męża na froncie wschodnim matką osiadł na Śląsku. Zanim trafił do będącego wówczas jednym z najlepszych europejskich klubów Górnika Zabrze, sięgał po Mistrzostwo Polski Juniorów ze Zrywem Chorzów i grał w pierwszoligowej Polonii Bytom. Mimo, iż w reprezentacji Polski zaliczył 31 występów (w latach 1964-1973), to na jego karierze cieniem położył się epizod z młodości, gdy za namową odnalezionego w 1966 roku ojca, po meczu Pucharu Itertoto ze szwedzkim IFK Norrköping, uciekł do Niemiec. Po roku wrócił i choć ominęły go większe represje, to władze PRL-u zabroniły mu wyjazdów na Zachód. W 1969 roku przeszedł do Górnika Zabrze, w barwach którego zdobył dwa tytuły mistrza Polski (1971, 1972) i trzy Puchary Polski (1970, 1971, 1972). Występował także w najlepszym sezonie Górnika w europejskich pucharach – przyczynił się do awansu zespołu do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, strzelając m.in. bramki Lewskiemu Sofia w ćwierćfinale; zdobył także gola w pierwszej z trzech słynnych półfinałowych potyczek Górnika z AS Roma. W Górniku rozegrał łącznie 170 oficjalnych meczów, w tym 124 w ekstraklasie i 20 w pucharach europejskich. Chociaż walnie przyczynił się do awansu na mistrzostwa świata w RFN w 1974, to nawet Kazimierzowi Górskiemu nie udało się wywalczyć paszportu dla słynącego z bajecznej techniki prawoskrzydłowego.

W "Gwiazdach" w postać Jana Banasia wciela się Mateusz Kościukiewicz. Obok niego występują także: Magdalena Cielecka i Paweł Deląg (rodzice Jana Banasia), Sebastian Fabijański (w roli Gintera, przyjaciela Jana Banasia), Karolina Szymczak (jako urodziwa Marlena) oraz Eryk Lubos, Wojciech Mecwaldowski i Marian Dziędziel. Za zdjęcia, które już były i jeszcze będą kręcone (w październiku) w Zabrzu, Świętochłowicach i Katowicach, odpowiada Michał Englert. "Gwiazdy" produkuje Film Point Group. Premiera filmu, którą najpierw zapowiadano na jesień 2015 roku, odbędzie się już w 2016 roku.

Jan Kidawa-Błoński, reżyser i współscenarzysta "Gwiazd", też jest Ślązakiem. Mimo, iż urodził się w Chorzowie, to od lat kibicuje Górnikowi Zabrze.  W dowód sympatii legendarny piłkarz Stanisław Oślizło, w imieniu władz klubu, w czerwcu 2015 roku wręczył mu akcję Górnika wraz z certyfikatem. Tym samym Jan Kidawa-Błoński został współwłaścicielem klubu, w którym swoje największe sukcesy sportowe odnosił Jan Banaś.

Marcin Zawiśliński
SFP/TVP
Ostatnia aktualizacja:  6.10.2015
Zobacz również
fot. Dwa Brzegi
Nowy serwis Mazovia Warsaw Film Commission
"Jaster - tajemnica Hela" obsypany nagrodami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll