PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.02.2015
2 lutego 2015 roku w stołecznym kinie Kultura odbyła się premiera cyfrowej rekonstrukcji filmu "Kronika wypadków miłosnych" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo dzieła Andrzeja Wajdy był równocześnie wieczorem wspomnień po zmarłym niedawno Tadeuszu Konwickim, współscenarzyście i autorze książki na podstawie której powstał ten film. - Tadeusz Konwicki zdecydował się pokazać w tym filmie na moją prośbę. (...) Zjawiał się i znikał - to było jego zadanie. Co bardzo mnie wzruszyło, miał w ręku fotografię mojego ojca, porucznika Jakuba Wajdy z 41. Pułku Piechoty w Suwałkach - wspominał reżyser "Kroniki wypadków miłosnych".


Andrzej Wajda i Stanisław Krzemiński, czyli pierwszy i drugi reżyser "Kroniki wypadków miłosnych". Fot. Borys Skrzyński/SFP.

- Dla mnie, wówczas bardzo młodej osoby, spotkanie przy okazji tego filmu z Tadeuszem Konwickim było ogromnym przeżyciem. To był wspaniały artysta i - normalny, miły człowiek. Potem przez lata widywałam go w Warszawie na Nowym Świecie - opowiadała Bernadetta Machała, odtwórczyni roli Grety.

 Joanna Szczepkowska i Bernadetta Machała. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

"Kronika wypadków miłosnych"
to sentymentalna podróż do krainy młodości widzianej przez pryzmat wspomnień. Na zawsze utracony raj dzieciństwa jest mitycznym obszarem pamięci, do którego wraca się myślą przez całe dorosłe życie. Scenariusz napisał Tadeusz Konwicki na podstawie własnej powieści wydanej w 1974 roku. Akcja toczy się w Wilnie w 1939 roku. Maturzysta Witek zakochuje się w Alinie Nałęczównie, córce pułkownika. Większość czasu spędza z kolegami: Englem, Lową oraz podkochującą się w nim siostrą Engla, Gretą. Zbliża się wojna. Tymczasem Witek marzy o zdaniu matury, rozpoczęciu studiów medycznych i ślubie z Aliną...



Wśród gości wieczoru byli twórcy „Kroniki wypadków miłosnych” m.in.: Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Magdalena Wójcik, Bernadetta Machała, Joanna Szczepkowska, Adrianna Godlewska, Andrzej Szenajch, Stanisław Krzemiński, Marek Kraszewski, Marek Składanowski oraz goście specjalni: prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Ewa Braun, Maja Komorowska, Bożena Dykiel, Grażyna Szapołowska, Jerzy Gruza, Olgierd Łukaszewicz, Allan Starski, Grażyna Torbicka oraz córka Tadeusza Konwickiego – Maria Konwicka.


Stanisław Krzemiński, Marek Kraszewski, Marek Składanowski oraz Andrzej Szenajch. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

"Kronika wypadków miłosnych" zdobyła Złotą Taśmę - Nagrodę Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP za najlepszy polski film 1986 roku.

GALERIA: Premiera "Kroniki wypadków miłosnych"

Marcin Zawiśliński/ SF
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.02.2015
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"Pac!" wejdzie do kin
Nagrodzony w Sundance „Obiekt” jedzie na Tampere Film Festival!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll