PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 24-26 października 2014 roku w Gdańsku odbędzie po raz trzeci Globalny Festiwal Filmów Animowanych „13. Międzynarodowego Dnia Animacji” – ogólnoświatowa impreza obchodzona w tym samym czasie na wszystkich kontynentach. Na gdańskie obchody święta składać będą się projekcje pełnometrażowych filmów animowanych, krótkich metraży z całego świata, wystawa oraz osobne pasmo filmowe i warsztaty z animacji klasycznej dla dzieci.
Od 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), świętuje co roku w październiku Międzynarodowy Dzień Animacji. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Obchody MDA świętowane są przez kilka dni wokół daty 28 października, bowiem tego dnia 120 lat temu, w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda.

Gdańska impreza z jednej strony prezentuje nowości kina animowanego z całego świata, prezentując w tym samym czasie ten sam zestaw filmów krótkometrażowych, co wszystkie państwa biorące udział w tym globalnym święcie, z drugiej gdańskie obchody święta mają najbogatszy w Polsce program dodatkowy. – W tym roku zaprezentujemy między innymi najnowsze filmy z Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Jest nam również niezmiernie miło pokazać replikę jednego z największych festiwali filmów animowanych na świecie - Festiwalu Filmów Animowanych ze Stuttgartu  – mówi Anna Kądziela-Grubman, koordynator programowy imprezy. - Dodatkowo podczas gdańskich obchodów, zostanie zaprezentowany autorski program charakterystyczny tylko dla naszej lokalnej edycji, w którym obok nowości prezentujemy klasykę animacji – mistrzowskie filmy Dumały, Lenicy, Giersza czy Antonisza zrealizowane w Studiu Miniatur Filmowych – dodaje Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa. - Nie zabraknie również pokazu najlepszych animacji z dwóch polskich festiwali: Sopot Film Festivalu oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA


  W tym roku widzowie na całym świecie obejrzeli „Zrywa się wiatr” - ostatni w karierze film mistrza japońskiej animacji Hayao Miyazakiego. Miyazaki tym właśnie tytułem postanowił zakończyć swoją kilkudziesięcioletnią karierę. Gdańscy widzowie będą mogli zatem obejrzeć nie tylko ten tytuł ale i dwa inne filmy pochodzące ze Studia Ghibli, w którym tworzył Miyazaki. Pierwszy z nich „Grobowiec świetlików” w reżyserii Isao Takahata, od lat uznawany jest za jedno z najlepszych osiągnięć japońskich animacji, inspirując wielu reżyserów na całym świecie. Terry Gilliam umieścił go na 16. miejscu pośród setki najlepszych filmów wszechczasów. Kolejny tytuł to „Wilcze dzieci” w reżyserii Mamoru Hosoda,  uznawanego za następcę mistrza Miyazakiego. Opowieść o matce chłopca i dziewczynki przemieniających się w wilki nagrodzona została noblem japońskiej animacji. Ciekawą pozycją będzie również animowany dokument Michele Gondriego „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy” , nagrodzony w tym roku na festiwalu Planete+ DOC oraz prezentowany na najważniejszych festiwalach na całym świecie.

Dla najmłodszej publiczności ponownie przygotowany został osobny blok animacji dla dzieci – pełnometrażowa polska animacja z 1978 roku "Proszę słonia" w reżyserii Witolda Giersza, kinowa wersja serialu animowanego „Robaczki z zaginionej doliny” w reżyserii Thomasa Szabo i Hélène Giraud, który odniósł ogromny sukces na całym świecie, filmy krótkometrażowe z Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Iranu oraz edukacyjne warsztaty z animacji klasycznej. Warsztaty w przestrzeni studyjnej techniką stop-motion poprowadzi gdańskie Studio Animacji „Grupa Smacznego”, które wraz z dziećmi ożywi stare przedmioty, ubrania i rekwizyty teatralne. Na warsztaty, skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat, obowiązują wcześniejsze zapisy.


"Zrywa się wiatr", fot. ASIFA

Międzynarodowy Dzień Animacji odbędzie się w Teatrze Wybrzeże na Czarnej Sali, w Kinie Helikon oraz w Instytucie Kultury Miejskiej w dniach 24-26 października2014 roku. Organizatorem gdańskich obchodów święta jest Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa, pomysłodawca m.in. Sopot Film Festivalu, we współpracy ze Stowarzyszeniem ASIFA Poland – ogólnopolskim koordynatorem  święta animacji. Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Gdańska.

Więcej informacji na http://www.dzienanimacji.pl/

WRÓB
ASIFA Poland
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2014
Zobacz również
fot. Studio Miniatur Filmowych
WFF: "Trumna w górach" triumfuje!
"Kick" czyli Warszawa w wersji bollywoodzkiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll