PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Premiera rekonstrukcji cyfrowej filmu Barbary Sass odbędzie sie 8 września 2014 roku w Warszawie.
Wśród gości specjalnych znajdą się: Barbara Sass - reżyseria, scenariusz; Dorota Stalińska – odtwórczyni roli Marianny „Perełki”; Irena Tarasow - II reżyser; Wiesław Zdort – autor zdjęć; Ryszard Gajewski – operator kamery oraz Dorota Ignaczak – scenograf.

- Nie robiłam tak naprawdę filmów o sytuacji kobiet, tylko za pomocą moich bohaterek starałam się opowiadać o ludziach w ogóle. Chciałam pokazać samotność, los ludzi przegranych – mówi Barbara Sass. Na ile historia Marianny „Perełki”, jej samotności, desperackiej walki o siebie i nowe życie pozostaje aktualna dziś, przekonać się będzie można 8 września o godz. 20.00 w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się uroczysta premiera filmu Barbary Sass "Krzyk" w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe KADR i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

„Miałam ogromne szczęście, które rzadko dane jest naszym aktorom, że scenariusz ten powstał z myślą o mnie” – wspominała Dorota Stalińska. "Krzyk" to trzeci – po "Bez miłości" i „Debiutantce” wspólny film jej i Barbary Sass. Po raz kolejny aktorka zagrała wyrazistą bohaterkę, współczesną młodą kobietę, ale w tym przypadku, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch, stawką w walce, jaką toczy, nie jest wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, ale nowe życie.


Kadr z filmu "Krzyk", fot. Kino RP.

Marianna – wychowana na Pradze dziewczyna z przeszłością (i odsiadką w więzieniu) – chce wreszcie „mieć kawałek jakiegoś domu”, z dala od podejrzanych kolegów, matki-alkoholiczki (znakomita rola Igi Cembrzyńskiej), jej konkubenta i swojej przeszłości. Praca sprzątaczki w luksusowym domu starców zdaje się dawać szansę na zmianę, zwłaszcza że bohaterka zakochuje się w młodym pielęgniarzu Marku (Krzysztof Pieczyński).

„Zdawałyśmy sobie z Basią sprawę z tego, że "Krzyk" jest filmem ostrym, że moja rola kreowana jest środkami wyrazistymi, że balansuje na granicy, którą łatwo przekroczyć”. Ryzyko jednak się opłaciło: za swoją kreację – jedną z najciekawszych kobiecych w polskim kinie lat 80. – Dorota Stalińska została nagrodzona na festiwalach w Gdyni, Koszalinie i San Sebastian, a czytelnicy „Filmu” przyznali jej Złotą Kaczkę.

"Krzyk" to pierwszy film Barbary Sass zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP i kolejna – po m.in. „Arii dla atlety”, „Bez znieczulenia”, „Dreszczach” czy „Jak być kochaną” – tegoroczna premiera. Inne polskie obrazy z lat 80. – „Konopielka”, „Siekierezada”, „Wielki Szu”, „Kingsajz” – w nowych, cyfrowych wersjach jeszcze we wrześniu obejrzeć będzie można na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tradycyjnym już festiwalowym cyklu Czysta klasyka. Premierę będzie miał tam również głośny debiut Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy”.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD, którego partnerami są obecnie: Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Fixafilm, DI Factory, reKINO, Chimney, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios.

Patroni medialni projektu KinoRP to: KINO, Telewizja Kino Polska, Radio TOK FM, FilmPRO, KronikaRP.pl, Serwis sfp.org.pl, Audiowizualni.pl.

Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.



PZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.09.2014
Zobacz również
fot. Kino RP
Polska premiera „Strefy nagości” w Gdyni
"Discopolo" - zdjęcia w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll