PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  28.06.2019
Cinepocalypse Genre Film Festival w Chicago to rozwijające się wydarzenie poświęcone filmom grozy. Tegoroczna trzecia edycja imprezy, uznanej przez MovieMaker Magazine za najlepszy festiwal gatunkowy na świecie, zgromadziła kilka tysięcy uczestników i kilkudziesięciu gości z całego świata. Jednym z filmów pokazywanych na festiwalu w ramach Konkursu Pełnometrażowych Filmów Fabularnych była „Krew Boga” Bartosza Konopki.
Jury, którego przewodniczącym był w tym roku Joel Schumacher, reżyser „Upadku”, „Telefonu”, „Batmanów” czy „Straconych chłopców”, uhonorowało produkcję czterema statuetkami. Do twórców trafiły nagrody dla najlepszego aktora (Krzysztof Pieczyński), za najlepszy scenariusz (Bartosz Konopka, Anna Wydra, Przemysław Nowakowski) i najlepsze zdjęcia (Jacek Podgórski). "Krew Boga" otrzymała ponadto wyróżnienie specjalne „Runner Up” dla najlepszej fabuły – obok filmu Kiriła Sokołowa „Why Don’t You Just Die!”.

Statuetkom towarzyszyło dobre przyjęcie filmu przez festiwalową publiczność. Po projekcjach porównywano go m.in. do „Valhalli” Nicolasa Windinga Refna, odnajdywano także podobieństwa w estetykach Konopki i Wernera Herzoga oraz Terrence Malicka. O filmie pisano również, że każda klatka, ujęcie i sekwencja obrazu są ciekawie skonstruowane, a grający w nim aktorzy dają niezwykły spektakl. Doceniano wybitne zdjęcia Jacka Podgórskiego i podkreślano, że obraz hipnotyzuje i niepokoi. Według autora jednej z recenzji "Krew Boga" jest przepięknym i urzekającym polski filmem, który podejmuje tematy i motywy zajmujące ludzkość od wieków. Kolejny z krytyków przyznał zaś, że choć nie jest to tytuł dla wszystkich, dla niektórych może stać się ulubionym filmem roku.

Do tej pory film został nagrodzony także za zdjęcia Jacka Podgórskiego podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, znalazł się też w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na 12. Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera czy w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie; gdzie miał swoją światową premierę. Reżyser Bartosz Konopka, twórca docenionego przez widzów i krytyków „Lęku wysokości” czy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, został także tegorocznym laureatem Nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty.

Wczesne średniowiecze. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem – chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…

Scenariusz filmu „Niemy” powstał w wyniku współpracy Bartosza Konopki, Przemysława Nowakowskiego i Anny Wydry. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Podgórski. Za scenografię odpowiadali Marek Warszewski oraz Łukasz Trzciński, za kostiumy Marta Ostrowicz, a za charakteryzację Dariusz Krysiak. Film zostanie zmontowany przez Andrzeja Dąbrowskiego. Producentką filmu jest Anna Wydra (Otter Films), koproducentami: Andrzej Białas i Rafał Bubnicki z Dolnośląskiego Centrum Filmowego (dawniej Odra-Film) oraz Jurgen Willocx z belgijskiej firmy Earlybirds Films.

Projekt filmu był rozwijany m.in. podczas prestiżowych warsztatów dla producentów EAVE. Pierwsze sukcesy odniósł już na etapie produkcji: otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza rozwijanego w ramach warsztatów ScripTeast.

Głównego producenta, firmę Otter Films, wspierają koproducenci: Earlybirds Films z Belgii i Dolnośląskie Centrum Filmowe (dawniej Odra-Film). Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Eurimages. Z kolei w Belgii produkcję dofinansował fundusz regionalny Screen Flanders. Jeszcze na etapie rozwoju projektu film otrzymał grant z funduszu MEDIA i FPCA. Polskim dystrybutorem filmu jest firma KINO ŚWIAT, a międzynarodowym agentem sprzedaży Reel Suspects. "Krew Boga" trafi na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

"Krew Boga" można oglądać w kinach od 14 czerwca 2019 roku. Dystrybutorem jest Kino Świat.
AK
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2019
Zobacz również
fot. Kino Świat
Kameralne Lato. Program sekcji industry
W Muranowie ruszył festiwal Films for Foods
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll