PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.06.2014
W ramach cyklu pod takimże tytułem w lipcu i sierpniu o 23.30 TVP1 zaprezentuje premierowe filmy.
Pierwszy z dokumentów to wielokrotnie już nagradzany na festiwalach "Ojciec i syn" (emisja już 3 lipca), w którym jego twórcy - dwóch wybitnych filmowców: Marcel Łoziński (ojciec) i Paweł Łoziński (syn) podróżują po Europie, starają się podsumować i rozliczyć wspólną przeszłość. Tydzień później "Albert Cinema" Agnieszki Zwiefki (z muzyką Leszka Możdżera) również poruszy temat związany z branżą filmową, jednak na zupełnie innym polu: filmowcami stają się bezdomni mieszkańcy schroniska im. Brata Alberta.
Z kolei w „Sposobie na kryzys” Ivo Kardela spotykać można dozorcę z blokowiska, który niczym Anioł z kultowego serialu „Alternatywy 4”, dyskutuje z mieszkańcami o kryzysie światowym, a we „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy 79-letnia podróżniczka Teresa Bancewicz udowadnia widzowi prawdziwość tytułowego sloganu. Wreszcie w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego TVP1 pokaże „Honor miasta” Eugena Starky’ego, Amerykanina żonatego z Polką, której ojciec walczył w Powstaniu, a który znakomicie połączył materiały archiwalne z wypowiedziami m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Normana Daviesa czy Zbigniewa Brzezińskiego.
W sierpniu, w cyklu „Lato z polskim dokumentem” Jedynka planuje emisję następujących filmów: „Cyrograf” reż. Igor Mołodecki, „Wytnij” reż. Rafał Lamusik, "Pomorskie iluzje" reż. Dammas Jacob i „Salon sióstr” reż. Jakub Stożek.

Opisy filmów „Lata z polskim dokumentem”
(czwartki, ok. godz. 23:30)

Ojciec i syn – emisja: 3 lipca
To film, w którym dwaj słynni filmowcy, Marcel Łoziński i Paweł Łoziński wyruszają w podróż po Europie. Łączy ich nie tylko nazwisko i pokrewieństwo, ale również wykonywany z pasją zawód oraz silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Próbują zarejestrować kamerą dialog, który prowadzą w czasie podróży, poszukując odpowiedzi na pytania: czy wykonywanie tego samego zawodu przez ojca i syna jest przekleństwem czy błogosławieństwem, czy można wykorzystać film, by załagodzić problemy rodzinne? Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Produkcja – 2011.

Albert Cinema – emisja: 10 lipca
Agnieszka Zwiefka opowiada o bezdomnych filmowcach, mieszkańcach schroniska im. Brata Alberta, którzy próbują zmienić swoje życie - kręcąc filmy i odzyskując wiarę w siebie. Jest to opowieść o sile prawdziwej pasji. Głównym bohaterem filmu jest Leszek - alkoholik, bezdomny od ponad 20 lat i zarazem niezwykle utalentowany aktor. Jego największym marzeniem jest ponownie, po 28 latach, spotkać swojego syna. To właśnie dla niego kręci swój kolejny film. Produkcja – 2012.

Sposób na kryzys – emisja: 17 lipca
Reżyser Ivo Kardel w zabawny sposób przedstawia swojego bohatera - pana Wojtka, dozorcę z blokowiska. Mieszkańcy 15-piętrowego bloku przy ulicy Czerniakowskiej, na warszawskim Mokotowie mają różne opinie o światowym kryzysie, który dotarł do Polski w 2008 roku. Lokatorzy dyskutują z panem Wojtkiem m.in. na temat, czym w ogóle jest kryzys. Blok 56 zbudowany został na początku lat 70. u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Bartyckiej, tuż obok kopca Czerniakowskiego, który po II wojnie światowej powstał z gruzów Warszawy. Produkcja – 2012.

Wszystko jest możliwe – emisja: 24 lipca
Lidia Duda opowiada w filmie o przekraczaniu granic: państwowych, wiekowych, obyczajowych i majątkowych. Jego bohaterką jest Teresa Bancewicz, która po skończeniu 62 lat przejechała autostopem kilka kontynentów, choć ma tylko 900-złotową emeryturę, jako 64-latka poznała 40-letniego Greka… i dziś, kiedy już tylko rok brakuje jej do 80-tki, jeździ dalej w myśl zasady: „Istotą podróżowania jest oczekiwanie na to, co może mnie spotkać. To adrenalina, zaskoczenie, niespodzianka. Nie mam żadnych obowiązków. Jestem wolna. Moim pragnieniem jest poznawanie człowieka pod wszystkimi szerokościami geograficznymi:. Produkcja - 2011.

Honor miasta – emisja: 31 lipca
Film pt. „Honor miasta” w reżyserii Eugen’a Starky’ego, ukazuje największą bitwę Ruchu Oporu w Europie w czasie II Wojny Światowej - Powstanie Warszawskie, by pokazać je światowej widowni, w kontekście powstań w Paryżu i Pradze. Oprócz bogatego materiału archiwalnego, film zawiera wywiady z uczestnikami powstania oraz komentarze znanych historyków i polityków. Produkcja - 2013.


MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  30.06.2014
Zobacz również
fot. KFF
"Deep Love" na antenie HBO2
Skarby kina przedwojennego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll