PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.07.2014
Jednym z najbardziej stabilnych i jednocześnie rozwojowych regionalnych funduszy filmowych w Polsce, jest Mazowiecki Fundusz Filmowy. Pisze o nim w nowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 7/2014), który ukaże się 10 lipca, Anna Wróblewska. Oto fragment jej artykułu:
Sytuacja Mazowieckiego Funduszu Filmowego jest specyficzna, by nie rzec – bezprecedensowa. Pamiętne, wygłaszane na konferencji w Poznaniu w 2010 roku zapowiedzi władz stolicy o przeznaczeniu corocznej kwoty (nawet w wysokości 7 mln zł rocznie) na produkcję filmową, pozostały jedynie zapowiedziami. Paradoksalnie, to nie najbogatsze miasto w Polsce zadbało o swój przemysł audiowizualny, ale województwo mazowieckie, osłabione „janosikowym” i zmagające się z brakiem dostatecznych środków na kulturę.

Mazowiecki Fundusz Filmowy jest mechanizmem wojewódzkim. Ma siedzibę w znanym i cenionym ośrodku – Mazowieckim Instytucie Kultury (do niedawna znanym jako Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki) przy ul. Elektoralnej w Warszawie, a jego finansowania podjął się marszałek województwa. MFF działa na podobnych zasadach jak inne polskie fundusze regionalne – projekty wyłaniane są w drodze konkursu i oceniane przez ekspertów. Przyznane dofinansowanie jest wkładem koprodukcyjnym. Do tej pory Fundusz inwestował zarówno w filmy fabularne, jak i dokumentalne, na korzyść tych drugich: ze wsparcia skorzystały takie tytuły jak "Ojciec i syn" (2013) Pawła Łozińskiego, "W ukryciu" (2013) Jana Kidawy-Błońskiego, „Minkowski / Saga” (2013) Rafaela Lewandowskiego, „I była miłość w getcie…” (2012) Jolanty Dylewskiej i Andrzeja Wajdy, "Pałac" (2012) Tomasza Wolskiego czy "Sen o Warszawie" (2014) Krzysztofa Magowskiego.

W edycji 2014 roku uwaga Funduszu skoncentrowała się na dużych, głośnych tytułach mocno związanych ze stolicą. Dofinansowanie otrzymały: "Miasto 44" (2014) Jana Komasy, "Zły" (2015) Xawerego Żuławskiego, a także dokument „Rozwód” (2015) Pawła Łozińskiego. 

Nie znaczy to jednak, że priorytetem Funduszu są filmy „stołeczne”, wręcz przeciwnie, czego dowodem zrealizowany w Radomiu film Jana Kidawy-Błońskiego "W ukryciu" i regularna, rozwijająca się z tym miastem współpraca, m.in. poprzez festiwal Kameralne Lato. Takie rozłożenie akcentów jest sprawą specyfiki Mazowsza: oprócz Warszawy, która ściąga siły i kreatywność z całego kraju, są tu jeszcze tylko trzy miasta średniej wielkości: wspomniany Radom oraz Płock i Siedlce. Ośrodki dobrze skomunikowane ze stolicą, ale jednocześnie mało wykorzystane filmowo.

Anna Wróblewska
Magazyn Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2014
Zobacz również
fot. Akson Studio
Zmarł Tomasz Orlikowski
Film o fenomenie discopolo w gwiazdorskiej obsadzie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll