PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na portalu NINATEKA można już oglądać dwa głośne filmy: „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Oba dokumenty dotyczące trudnej relacji pomiędzy ojcem a synem, mimo że zostały nakręcone podczas jednej podróży, różnią się od siebie. Jednak dopiero oglądane w zestawieniu tworzą przejmującą całość. W NINATECE można zobaczyć oba filmy bezpłatnie.
W 2010 roku syn i ojciec wsiedli do samochodu i ruszyli w stronę Paryża, gdzie pierwsze lata życia spędził Marcel Łoziński. Efektem podróży miał być film dokumentalny opowiadający o skomplikowanych relacjach ojca z synem. Niezgodność w kwestii tego, jak ukończony materiał powinien wyglądać, doprowadziła do powstania dwóch odrębnych dokumentów: „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego oraz „Ojca i syna w podróży” Marcela Łozińskiego.

  Film Pawła Łozińskiego opisywany jest jako bardziej bezwzględny i rozrachunkowy. W trakcie podróży syn próbuje swoimi pytaniami zmusić ojca do powrotu do bolesnych wspomnień i rozliczenia z przeszłością. Z kolei dokument Marcela Łozińskiego jest łagodniejszy, mniej konfrontacyjny. „Przed okiem kamer zderzają się odmienne poglądy, różne wizje przeszłości i jej oceny. Filmy można oglądać oddzielnie, ale rozdzielone tracą na sile  - razem tworzą uniwersalną historię zmagań z traumami dzieciństwa i problemami rodzicielstwa”, czytamy w komunikacie prasowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Dokumenty wzbudziły wielkie zainteresowanie krytyków i publiczności. Filmy były pokazywane na festiwalach w kraju i za granicą, gdzie zdobyły wiele nagród: "Ojciec i syn" m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, Cinema Verite Festival w Teheranie, "Ojciec i syn w podróży" - na Krakowskim Festiwalu  Filmowym oraz na International Documentary and Anthropology Festival w Parnu.

W NINATECE zobaczyć można także inne dzieła Marcela Łozińskiego, m.in. nominowany do Oscara „89 mm od Europy”, „Wszystko może się przytrafić”, „Żeby nie bolało” oraz Pawła Łozińskiego, m.in. „Kici kici”, „Siostry”, „Chemię” oraz cykl dokumentalny o Japonii.

Filmy obu reżyserów zostały także wydane na DVD przez Narodowy Instytut Audiowizualny w serii Polska Szkoła Dokumentu.

Zapraszamy na: http://ninateka.pl

 


WRÓB
NiNA
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2015
Zobacz również
fot. NiNA
PISF dofinansował dokumenty, animacje i projekty kulturalne
Whisky, filmy i kreatywność czyli "Done in 60 Seconds"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll