PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Efekt domina”, „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”, „Pieśń odkupienia” najlepszymi filmami 54. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który zakończył się 31 maja 2014 roku. Duży sukces Polaków!
W czterech konkursach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego 24 jurorów w sześciu gremiach oraz jury studenckie oceniło 98 filmów: animowanych, dokumentalnych, fabularnych.  Złoty Róg - nagrodę główną w konkursie międzynarodowych filmów dokumentalnych jury pod przewodnictwem Wojciecha Staronia przyznało duetowi reżyserskiemu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski za film "Efekt domina". Srebrny Róg dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego otrzymał Dan Wasserman za film "Swatka". W kategorii pełnometrażowego dokumentu Srebrny Róg przyznano Talal Derki za film "Powrót do Homs".  Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia  ufundowana przez Chimney Pot powędrowała do twórców "Efektu Domina".


"Efekt domina", fot. KFF

Złoty Smok dla najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym, którego jury kierowane było przez Wojciecha Marczewskiego, trafił do Jerzego Kuci za film "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż". Srebrnym Smokiem dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego nagrodzono Juliette Touin za film "Wielki dom". Najlepszym krótkim filmem animowanym wybrano "Bóg z Tobą" autorstwa Stephena Irwinga. Natomiast Srebrnego Smoka dla reżysera najlepszego filmu fabularnego otrzymał Mat Kirkby za "Rozmowę".

Złoty Hejnał, główną nagrodę w konkursie DocFilmMusic jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza przyznało Amandzie Sans i Miquelowi Galofré’owi za film "Pieśni odkupienia". Wyróżniony w konkursie został film "Mój domek na prerii" autorstwa Chelsea McMullan.


"Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż", fot. KFF

Jury konkursu polskiego, któremu przewodniczył Jerzy Śladkowski, nagrodziło Złotym Lajkonikiem Elwirę Niewierę i Piotra Rosołowskiego za film "Efekt domina". Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał  Jan P. Matuszyński za film "Deep Love". Za najlepszą animację jury uznało "Hipopotamy" autorstwa Piotra Dumały, natomiast Srebrnego Lajkonika w kategorii filmu fabularnego wręczono Kacprowi Lisowskiego za film "Ojcze Masz" - wyprodukowany w Studiu Munka SFP w ramach programu 30 Minut.

Wyróżnienia otrzymali: Vahram Mkhitaryan za film "Mleczny brat" iTomek Ducki za film "Łaźnia".  Twórcy filmu "Dom na głowie" otrzymali Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż (reż. A. Palenta, montaż: Agnieszka Glińska,  Adam Palenta).


"Hipopotamy", fot. KFF

Film "Lato 2014" w reżyserii Wojciecha Sobczaka otrzymał PRIX EFA 2014 dla najlepszego filmu europejskiego czyli nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego. Krakowski Festiwal Filmowy jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce, który przyznaje to wyróżnienie. Natomiast wszyscy czterej zwycięzcy międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, czyli laureat Złotego Smoka oraz laureaci Srebrnych Smoków w kategoriach: animacja, dokument i fabuła, mają ułatwioną drogę do uzyskania nominacji do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych.

Nagroda publiczności powędrowała do Sophii Turkiewicz za film „Niegdyś moja matka”.  Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przypadła Pawłowi Łozińskiemu za film "Werka".  Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych powędrowała do Joanny Szymańskiej i Wajda Studio za film "Mleczny brat".  Jury studenckie konkursu polskiego  postanowiło przyznać nagrodę filmowi "Deep love"  w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Nagrodę wręczyło także Dragon Forum:  HBO DEVELOPMENT AWARD dla projektu filmu "Ikona", w reżyserii Wojciecha Kasperskiego. Wyróżnienie DOK.INCUBATOR otrzymała "Droga na K2"  Elizy Kubarskiej.


"Lato 2014", fot. KFF

Zakończony właśnie 54. Krakowski Festiwal Filmowy obfitował w wydarzenia filmowe. Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości odebrał wybitny polski reżyser, operator filmowy i fotograf, Bogdan Dziworski.Piotr Metz wespół z członkami zespołu Budka Suflera ogłosili rozpoczęcie pracy nad projektem filmowy pod roboczym tytułem „Sesja”. Planowany film dokumentalny w reżyserii Macieja Dejczera ma koncentrować się wokół wydarzeń sprzed 10 lat, kiedy zespół wyjechał do Los Angeles, by w legendarnym studio Village Recorders nagrać płytę. Premiera filmu została zapowiedziana na 55. Krakowski Festiwal Filmowy.

  W ramach Industry Zone odbył się szereg wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na festiwalu profesjonalistów filmowych: pitchingi, panele dyskusyjne i master class. W pozakonkursowym cyklu „Spojrzenie na Wielką Brytanię” zaprezentowano brytyjskie filmy dokumentalne, a filmowcy z Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się na konferencji branżowej. Na Industry Party w nietypowej roli DJ-ów wystąpił laureat Smoka Smoków Bogdan Dziworski oraz członkowie Sekcji Młodego Producenta Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Obszerna relacja z Festiwalu w postaci kronik festiwalowych, zdjęć, a także wydań  gazety festiwalowej dostępne są na stronie internetowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz na profilu na Facebooku. https://www.facebook.com/krakowfilmfest

W niedzielę 1 czerwca 2014 roku w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędą się pokazy filmów nagrodzonych
Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Filmowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Apollo-Film.


WRÓB
KFF
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2014
Zobacz również
fot. "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż"
Szulkin, Maklakiewicz i Żelazny Krzyż
54 KFF: Forum SFP w Krakowie. Gorąco!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll