PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Debiut Agnieszki Woszczyńskiej "Fragmenty: oraz animacja "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego zostaną pokazane na największym europejskim festiwalu filmowym.
Film dyplomowy "Fragmenty" Agnieszki Woszczyńskiej oraz animacja "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego znajdą się w prestiżowych sekcjach 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (14-25 maja 2014). Oba filmy są współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.
"Fragmenty" w konkursie Directors' Fortnight

Współfinansowany przez PISF film dyplomowy Agnieszki Woszczyńskiej "Fragmenty" wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi w koprodukcji z AT Productions i Before My Eyes zostanie pokazany w konkursie krótkometrażowym Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight). W rolach głównych wystąpili Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki. W pozostałych rolach na ekranie zobaczymy m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Sebastiana Stankiewicza, Katarzynę Wajdę i Tomasza Borkowskiego. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski.
Film o rozpadzie świata

Konkurs Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight) został powołany przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja ྀ. Prezentowane są w nim dzieła młodych, obiecujących filmowców. Od samego początku w ramach programu promowane jest odważne, awangardowe kino. To tutaj pierwsze swoje filmy pokazywali najwięksi twórcy kina autorskiego: Werner Herzog, George Lucas, Martin Scorsese, Ken Loach, Jim Jarmusch, Jerzy Skolimowski, bracia Dardenne i Michael Haneke. W ramach Directors' Fortnight przyznawane są nagrody: SACD Prize, Label Europa Cinemas, Art Cinema Award oraz Illy Prize Short Film.

Dotychczas w sekcji Quinzaine des Réalisateurs zaprezentowano m.in.: "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, "Code Blue" Urszuli Antoniak, krótki metraż "Portret z pamięci" Marcina Bortkiewicza i "Kongres" Ariego Folmana. Podczas festiwalu odbędą się 2 pokazy "Fragmentów". Dokładne daty zostaną podane na początku maja.

Więcej informacji: www.quinzaine-realisateurs.com .

Współfinansowana przez PISF polsko-francuska animacja "Niebieski pokój" autorstwa Tomasza Siwińskiego zostanie zaprezentowana w sekcji Semaine de la Critique (Critics' Week). Producentami filmu są Sacrebleu Productions oraz łódzki SE-MA-FOR. "Niebieski pokój" zrealizowany jest w technice tradycyjnej animacji malarskiej wspomaganej współczesnymi możliwościami obróbki cyfrowej i grafiki 3D. - Mężczyzna budzi się w niebieskim pokoju. Nie wie jak się w nim znalazł i jak się z niego wydostać. Okno jest jego jedynym połączeniem ze światem zewnętrznym. Z biegiem czasu to co przez nie widzi staje się coraz bardziej niezwykłe - piszą twórcy filmu.

Warto wspomnieć, że swoje pierwsze filmy prezentowali w tym programie m.in. Bernardo Bertolucci, Wong Kar Wai, Guillermo del Toro, Kevin Smith, François Ozon czy Gaspar Noé. Do udziału w Semaine de la Critique zapraszani są twórcy filmów będących debiutem lub drugim filmem danego reżysera, które nie były pokazywane na festiwalach filmowych poza granicami kraju, gdzie powstał dany obraz. Z nadesłanych filmów organizatorzy co roku wybierają 7 pełnometrażowych filmów konkursowych. Film Tomasza Śliwińskiego znajdzie się wśród 10 krótkich i średniometrażowych obrazów. W 2010 roku w tej sekcji prezentowano film "Turysta" Mateja Subiety (prod. SF Odeon, w rolach głównych wystąpili Stanisław Brudny  i Anna Milewska).

"Niebieski pokój” to historia mężczyzny który przebywa w stanie śpiączki. Stan krytyczny ewokuje u pacjenta wizje, w których jego wspomnienia łączą się ze strachem. Uwięziony w niebieskim pokoju będzie musiał zmierzyć się z przeszłością by znów poczuć się wolnym. Opiekunem artystycznym debiutanckiego filmu Siwińskiego jest Piotr Dumała, a jego producentami francuskie studio animacji Sacrebleu Productions oraz łodzki Se-ma-for.

Tomasz Siwiński urodził się w 1982 roku w Koszalinie. Rozpoczął studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a po roku przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom w Pracowni Filmu Animowanego profesora Jerzego Kuci. W 2005 roku był stypendystą Maryland Institute College of Art w Baltimore. Dwa lata później otrzymał dyplom magistra w pracowni profesora Andrzeja Bednarczyka. Zrealizował kilka filmów animowanych m.in.  szkolny, wielokrotnie nagradzany „Telewizor” i „Mały czarny kwadrat”. Zajmuje się także malarstwem. 

PZ
PISF/SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2014
Zobacz również
Premiera najnowszego filmu Jana Kidawy-Błońskiego
Szumowska znowu kręciła z Binoche
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll