PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.01.2014
Już wkrótce w Łodzi będzie można uczestniczyć w pokazach filmów animowanych z dla niewidomych i niewidzących. To kolejny pomysł studia Se-Ma-For.
24 stycznia  2014 roku rusza pierwszy trzydniowy cykl pokazów dla osób niewidomych i niedowidzących w łódzkim kinie Se-ma-for, działającym przy Se-ma-for Muzeum Animacji. Pokazy są elementem rozpoczętego w marcu 2013 projektu „Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją”. 

  Projekt realizowany jest w partnerstwie z działającą od 2006 roku i współpracującą również ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Fundacją Audiodeskrypcja. W nagraniach wzięli udział łódzcy aktorzy - Patryk Steczek, Masza Steczek, Wojciech Poradowski, Michał  Staszczak, Jacek Łuczak.  Publiczność będzie mogła zapoznać się z 15 filmami wyprodukowanych w Se-ma-forze oraz 13 odcinkami serialu „Parauszek i Przyjaciele”.  Będzie można obejrzeć znane filmy animowane dla dorosłych, jak "Danny Boy" czy „Maska” Braci Quay”, w programie znalazły się też pierwsze na świecie animacje poklatkowe z początków XX wieku Władysława Starewicza.  W projekcjach mogą wziąć udział również pełnosprawni widzowie, ponieważ audiodeskrypcja odbywa się za pomocą słuchawek.

Caracas, fot. Se-ma-For

- Audiodeskrypcje zostały stworzone tak, by widz niewidomy mógł zapomnieć, że słucha, a obrazy automatycznie pojawiały się w jego wyobraźni. Jest to możliwe zarówno poprzez odpowiednią kompozycję treści samej audiodeskrypcji, którą tworzyliśmy z osobami na stałe współpracującymi z Fundacją  (Marta Golik-Gryglas, Monika Marciniak, Marek Kotula), jak i poprzez nagranie i odpowiednią synchronizację z dźwiękiem w filmie –  mówi wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja Barbara Szymańska. - Praca nad audiodeskrypcją była bardzo wymagająca. Chcieliśmy w niej ukazać nie tylko charakterystyczne cechy technik animacji, ale również, a może przede wszystkim ich bogactwo. To ono sprawia, że widz zostaje porwany w głąb obrazu, oczarowany onirycznymi wizjami, odczuwa ciarki na skórze i radość przeżywania filmu.

- Renowacja kina Se-ma-for pod koniec 2012 roku  pozwoliła nam na zakup koniecznego do audiodeskrypcji sprzętu. Po otwarciu nowego Muzeum niemal niezwłocznie przystąpiliśmy do napisania kolejnego projektu, by z kina mogły korzystać osoby niewidome. Dziś mamy i sprzęt i repertuar, a w naszym studiu dźwiękowym trwają kolejne nagrania –  mówi  Dyrektor Muzeum Animacji Paulina Zacharek.


Snępowina, fot. Se-Ma-For

Projekt „Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją”  dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.  Udział w pokazach jest bezpłatny dla wszystkich uczestników. Szczegółowy program pokazów można znaleźć na http://www.muzeum.se-ma-for.com/.


Wrób
Se-Ma-For
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2014
Zobacz również
fot. Se-Ma-For
Po konferencji MEDIA - deklaracje i manifesty
Rozmowa z Wojtkiem Smarzowskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll