PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

"Młyn i krzyż" miał swoją nowojorską premierę w kinie "Film Forum" na Manhattanie. W eksperymentalnym dziele Lecha Majewskiego występują Rutger Hauer, Michael York i Charlotte Rampling.

Charlotte Rampling (Maria), Rutger Hauer (Peter Breugel), Michael York (Jonghelinck), fot. ITI Cinema

O oryginalnej filmowej interpretacji obrazu Pietera Bruegla "Droga krzyżowa" z zadziwiającymi komputerowo generowanymi efektami pisze "New York Times": "‘Młyn i krzyż’ w reżyserii polskiego filmowca i artysty wideo Lecha Majewskiego ma ambicje tak rozległe, jak ogromne płótna Bruegla. W tej bujnej i hipnotycznej analizie pracy malarza i czasów, w których żył, pan Majewski kontempluje obszernie sam proces tworzenia".

Jak mówi Lech Majewski, "Młyn i krzyż" był pierwotnie realizowany z myślą o pokazaniu go w pięciu muzeach: paryskim Luwrze, Prado w Madrycie, National Gallery w Waszyngtonie, nowojorskiej MoMA i Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Po projekcji na amerykańskim festiwalu Sundance zainteresowali się nim jednak dystrybutorzy na całym świecie. Został zakupiony do rozpowszechniania w 49 krajach.

W Stanach Zjednoczonych zobaczą go także miłośnicy kina w Waszyngtonie, Los Angeles, Chicago, Filadelfii i kilkudziesięciu innych miastach.

Fachowy, prestiżowy magazyn "American Cinematographer", który opisuje głównie wielkie produkcje amerykańskie, w czerwcowym wydaniu złamał regułę i analizował film polskiego reżysera, podkreślając, że jest technologicznym przełomem. Wykorzystał on technologię CGI - obraz generowany komputerowo.

"To nie artysta, ale sztuka jest tutaj gwiazdą, a pan Majewski znajduje wyrafinowane, inspirujące szczegóły na jej odtworzenie. Maluje kamerą kręcąc w Europie i Nowej Zelandii by znaleźć odpowiednie miejsca i stosuje kilka warstw technologii: niebieski ekran, malowane dekoracje, cyfrowe zdjęcia" - czytamy w "NYT".

Jak dodaje gazeta, film przedstawia - w większości bez słów - codzienne życie i często zwykłą okrutną śmierć w okolicach Antwerpii XVI wieku, epizody, które często znajdują drogę do panoram Bruegla. "Na koniec filmu widzimy obraz z niektórymi odkrytymi tajemnicami, wiszący obok równie mistrzowskiej ‘Wieży Babel’ Bruegla w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu; jesteśmy też pozostawieni, aby delektować się inspirującą, nęcącą medytacją na temat obrazowania i opowieści, wspólnego mianownika historii, religii i sztuki" - konstatuje gazeta.

„Młyn i krzyż” powstał przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film miał swoją polską premierę 18 marca 2011.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2011
Zobacz również
"Sponsoring" Szumowskiej w Polsce od 27 stycznia
Różyczka uwiodła Rumunów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll