PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  11.09.2013
Rusza nowy sezon Sztuki Dokumentu, czyli cotygodniowych projekcji filmów dokumentalnych organizowanych przez kino Elektor.

Pierwszym filmem wrześniowego sezonu będzie "Matka 24h" Marcina Janosa Krawczyka. Wizyta kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej to pretekst do obserwacji zachowań bohaterów, także pokazanie najprostszej relacji życiowej: matka-dziecko. Reżyser przygląda się więc bezdomnemu, który po latach odwiedza swoją starą matkę, więźniowi, dla którego poza jego zmarłą matką nie ma innych świętości, czy matce martwiącej się o los swego syna, który właśnie stoi przed wyborem życiowej drogi. Będzie to warszawska premiera filmu, któremu jury 13. Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty przyznało nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych w kategorii najlepszego dokumentu, a w Koszalinie na tegorocznym festiwalu "Młodzi i Film" obraz zdobył wyróżnienie w kategorii filmu krótkometrażowego.


Kadr z filmu " Matka 24h" Marcina Janosa Krawczyka, fot. www.facebook.com/sztukadokumentu

18 września zostanie pokazany "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, współczesna, filmowa interpretacja obrazu "Droga krzyżowa" Pietera Bruegla.

 W ostatnią środę miesiąca, 25 września, odbędzie się pokaz dokumentu "Tato poszedł na ryby" Grzegorza Packa. Afrykaner Juan van Tonder, bon vivant z Cape Town, pod wpływem traumatycznego wydarzenia zakłada w Pomfret, małej, południowoafrykańskiej wiosce, sierociniec dla czarnoskórych dzieci. Jednak przeszłość wciąż powraca w bolesnych wspomnieniach. Krok po kroku są odkrywane motywy, które doprowadziły Juana do Pomfret.– Będziemy pokazywać nowe polskie dokumenty, a także najciekawsze filmy zagraniczne, będziemy organizować filmowe premiery. Filmy przede wszystkim dobre, poruszające, pokazujące świat, jaki ledwie muskają miliony telewizyjnych kadrów; o ludziach, o sztuce, o przyrodzie, o historii i polityce. Tworzymy klub dokumentu, a w nim spotkania z twórcami filmów oraz twórcami świata sfilmowanego. Każdy film będzie niezapomnianym wydarzeniem i czasem spędzonym w doborowym towarzystwie. Repertuar dostępny będzie w warszawskich gazetach oraz na stornach internetowych – deklarują organizatorzy.

Cykliczne pokazy dokumentów odbędą się w każdą środę września o godzinie 19 przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie. Organizatorami są Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyszłość Mediów oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Więcej informacji o Sztuce Dokumentu: www.sztukadokumentu.pl.

JT
MCKiS
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2013
Zobacz również
[wideo] "Papusza" poruszyła widzów
Festiwal w Gdyni honoruje Zygmunta Samosiuka niezwykłym portretem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll